Konferencia a pszicho-szociális körletekről, ahol a veszélyeztetett fogvatartottak laknak

Publikálva: 2016. október 3.

A Budapesti Fegyház és Börtön fennállásának 120. évfordulója alkalmából a pszicho-szociális részlegek működéséről rendeztek konferenciát a Gyűjtőben.

A BVOP Fogvatartási Ügyek Szolgálatának Reintegrációs és Módszertani Főosztályát vezető Török Edina alezredes megnyitóbeszédében elmondta, hogy 2007-től működnek speciális körletek a magyar börtönökben és jelenleg hat intézetben van pszicho-szociális körlet. Hozzátette, hogy a büntetés-végrehajtás központi vezetése támogatja az ilyen körleteket, látják, hogy nagy szükség van hasonlókra. Ahogy ezeken a körleteken nagy szükség van kellően érzékeny kollégákra, akik elbírják, hogy relatív kevesebb a sikerélmény. 

Forrás: BFB

Trubin Tamás főhadnagy, mint reintegrációs tiszt, Vilics Tünde pedig pszichológusként dolgozott a Gyűjtő pszicho-szociális részlegén, így ők mutatták be a körletet. A BFB-ben ugyanis az elsők között, immár nyolc éve alakították ki ezt a részleget, hogy szorosabb felügyelet és hangsúlyosabb gondoskodás alá vonják a veszélyeztetett fogvatartottakat. 

Forrás: BFB

Az indulólétszám negyven fő volt, ez mára csaknem megduplázódott. A fogvatartottak nyolcfős zárkákban élnek, három zárkát pedig elkülönítettek azoknak a nemi erkölcs elleni bűncselekményeket elkövetőknek, akik önként vállalták, hogy részt vesznek az intézet által szervezett terápiás foglalkozásokon. De van 11 olyan fogvatartott is, akik épp asszertivitás-fejlesztő tréningre járnak. 

Forrás: BFB

Vilics Tünde főhadnagy megjegyezte, hogy a terápiát jelentősen megnehezíti, hogy sűrűn átszállítják a fogvatartottakat, másokat munkába állítanak vagy csak szigorúbban ellenőrzi őket az állomány. Ugyanakkor pozitívumként emelte ki, hogy a programok hírének terjedésével csökkent a fogvatartottak előítélete is, így már nem számít vamzernak (besúgónak) az, aki a körletről a reintegrációs tiszthez vagy a pszichológushoz megy. 

Forrás: BFB

A szexuális bűncselekményeket elkövetők számára tartott terápiás foglalkozásokról Fiáth Titanilla börtönpszichológus, (BVOP KKMI) számolt be. A Gyűjtőben tavaly indult programba csak olyan fogvatartott kerülhet be, aki legalább részben elismeri az általa elkövetett bűncselekményt. A szakember szerint ez azért különösen fontos, mert a szexuális bűncselekményeket elkövetők „túlélési stratégiájának” egyik hangsúlyos része a tagadás, hogy a többi fogvatartott előtt elhallgassa, mit is tett. 

A 9 hónapos terápia során a résztvevő fogvatartottak megírják a saját életrajzukat, készül egy nagyítás, elemzés a bűncselekményükről és kockázatcsökkentő foglalkozásokat is tartanak számukra – ez utóbbi mindenkinél más lehet. Akinél szükséges, irányulhat a nőkkel szembeni ellenséges attitűd csökkentésére. 

Felszólalt a konferencián Hoyer Mária is, a Semmelweis Egyetem klinikai és addiktológiai szakpszichológusa, aki a szexuális függőségekkel kapcsolatban megjegyezte, az ilyen típusú addikció kialakulásának egyaránt lehet biológiai, pszichológiai és szociális kiváltó oka is. 

A veszélyeztetett fogvatartottak közé tartoznak az idős, hatvan év feletti elítéltek is, akik életkoruknál fogva szorulnak védelemre. Moukhtar Lucia, a Budapesti Fegyház és Börtön pszichológusa beszámolt egy, az intézetben április óta zajló kutatásról, melynek kettős célja van: egyrészt a veszélyeztetett fogvatartottak kiszűrés és annak az igénynek a felmérése, hogy milyen szükséglete van egy ilyen csoport ellátásának. 

Moukhtar Lucia kiemelte, hogy az idős fogvatartottaknál magasabb az öngyilkosság elkövetésének kockázata, másrészt a börtönviszonyok között az öregedés sokkal inkább felgyorsul, így az idősek mindenképpen kiemelt veszélyeztetettségűek. 

A felmérés mellett készítenek fogvatartotti életrajzokat is, melyben az érintett összegezheti az élete pozitív tapasztalatait. A közel 15 órán át tartó interjúk leiratát később a fogvatartott könyv formájában is megkapja, amit aztán eljuttathat a családjának.

Egri Tímea, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai karának doktorandusza a többi közt a támogatott döntéshozatali modellről beszélt, amely azt segíti elő, hogy a gondnokolt – akár a börtönben, akár a civil életben – bizonyos kérdésekben együtt dönthessen a gondnokával.

Szintén nem a büntetés-végrehajtást képviselte Bacsák Dániel, aki a szentgotthárdi Pszichiátriai Betegek Otthonát képviselve ismertette az Európai Unió legnagyobb bentlakásos pszichiátriai intézményének működési tapasztalatait.

A konferencia végén a résztvevőknek lehetőségük nyílt megtekinteni a Budapesti Fegyház és Börtön pszicho-szociális részlegét.

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció