Laár András rács mögött, avagy akit leültetnek, nem mindegy hogyan ül

Publikálva: 2016. július 13.

2016 nyarának egyik napfényes délutánján bezárult a győri börtön kapuja a közismert előadóművész, Laár András – a mindenki által ismert "Besenyő Pista bácsi" – mögött. A szenzációs hírre felkapja a fejét az ember. Lehet, hogy van, aki csodálkozva mondja erre: "Ezt azért róla nem gondoltam volna", és akadhat olyan is, aki csettint, és kárörömmel kijelenti: "Sejtettem… kibújt a szög a zsákból…".

A börtön kapuját ez alkalommal Laár András – nem, mint humorista, nem is mint költő, vagy zeneszerző, dalszövegíró, és nem is mint a L’art pour l’art Társulat és a KFT Együttes alapító és jelenlegi tagja –, hanem mint spirituális ember, mint buddhista pap lépte át. A Győr-Moson-Sopron Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet meghívására azzal a céllal érkezett, hogy derűs életfelfogásának, sokoldalúságának, egy irányban elkötelezett életszemléletének titkát fedje fel azok előtt, akik elhibázták életüket – mert rossz irányban köteleződtek el – és emiatt most börtönben ülnek.

 Fotó: Apró Andrea, BVOP
A fogvatartottak előtt a művész (jelen esetben azonban lelki vezető) elmondta, hogy aki elvesztette a szabadságát nincs irigylésre méltó helyzetben, mégis egy nagyon értékes dologgal megajándékozták: időt kapott. Időt arra, hogy átgondolja az életét és célul tűzze ki egy belső nyugalmi állapot megtalálását. Fontos ilyenkor megtalálni a belső csendet. Mégpedig azért, hogy rájöjjön az ember arra, hogy mi az, ami zavarja ezt a belső békességet. Azután pedig kizárja azt, ami nem hagyja békén és ezzel eltéríti a nyugalomtól.
A börtönben ülők figyelmét arra hívta fel, hogy nem mindegy hogyan "ülnek", miként töltik büntetésüket. Mert – ha már úgyis "ülni kell" – ülni úgy érdemes, hogy az ember elcsendesedik, megpróbál ezért a légzésére koncentrálni. Elmondta, hogy az ének, vagy a zenei hangok is segítenek abban, hogy gondolatainkat távol tartva csendben befelé, Istenre figyelhessünk.

Fotó: Apró Andrea, BVOP
Minden jó előadóművész ahhoz szokott hozzá, hogy az előadás végén tapsvihar a zárás. A győri börtönben azonban – a korábbról megszokott humoros felszín – ez alkalommal nagyon is komoly mondanivalót takart. Más környezet, más hallgatóság, más előadás, és talán a taps is más volt a művész számára, mint máskor. A művészben mintha kérdőjelek maradtak volna arra vonatkozólag, hogy vajon mi jutott el a hallgatóságához.
Csakhogy a programnak nem volt még vége, mert ezek után a börtönrádiósok alaposan felkészült stábja vette körül és tartott mikrofont Laár András elé. Ezúttal nem annyira a taps, mint éppen a jól megfogalmazott, felkészültségről tanúskodó kérdések sora volt az igazi visszajelzés. Reflexió volt ez arról, hogy amit elmondott, az mennyire rátalált a nyitott szívekre, és az érdeklődő, és értő fülekre. Az elkészült interjú mélységében felért egy újabb előadással.
Ezúttal kiderült tehát, hogy akiket "leültettek", azoknak egyáltalán nem mindegy, hogyan ülnek, mivel töltik a kiszabott büntetés idejét: konfliktusokban őrlődve és még mélyebbre jutva, vagy törekedve a belső békességre, ami kihat majd a kapcsolatokra rácsokon belül és kívül egyaránt.
A meditációról szóló komoly tanítást persze Laár András sok-sok humorral fűszerezte. Hangja újra és újra átcsapott a jól ismert "Besenyő Pista bácsi" hangjába, akinek – mint tudjuk – "mindig igaza van, tehát éppen most is".

Jánosa Attila börtönlelkész

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció