Lelkészek a börtönfalak között

Publikálva: 2016. április 26.

Egyházi kerekasztalt tartottak a Győr-Moson-Sopron Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben. A győri intézményben hét felekezet lelkésze, szolgálatvezetője végez lelkigondozói, támogatói és missziós munkát.

A börtönlelkészi szolgálat évtizedek óta gyakorlat a győri büntetés-végrehajtási intézetben. Jelenleg a római katolikus, a református, az evangélikus egyház lelkészei, az Evangéliumi Börtönmisszió, a Krisztus Szeretete Egyház, a Jehova Tanúi Egyház és a Hetednapi Adventista Egyház szolgálattevője jár be rendszeresen a fogvatartottakhoz. Tegnap kerekasztal-beszélgetésen osztották meg egymással a múlt évben végzett lelkigondozói, támogatói és missziós munkájuk tapasztalatait.

 Fotó: Gy-M-S Megyei Bv. Intézet
- Munkánkban hangsúlyos a szabadulásra való felkészítés, a visszailleszkedés segítése. Ebben fontos szerepet töltenek be az egyházak, a büntetés-végrehajtás együttműködő partnerei – nyilatkozta Mihály Attila bv. ezredes, a győri börtön parancsnoka. – Hét felekezet képviselői szolgálnak nálunk, de tovább bővítjük a kört, többek között a görögkatolikus egyházzal és a papnevelő intézettel.
A parancsnok elmondta, a migránsok megjelenése intézményüket is érintette, hiszen a megyében számos embercsempészt fogtak el, akik náluk vannak előzetes letartóztatásban, de kerültek a győri börtönbe migránsok is.
- Mivel ők más kultúrából, más vallási környezetből érkeztek, ezt figyelembe kell vennünk a velük való foglalkozásnál. Például az étkezésnél, az ünnepeiknél, de a tisztálkodási szokásaiknál is. Ebben is komoly koordinátori szerepe van a börtönlelkészünknek.
A tegnapi programon a jelenlegi európai keresztény-iszlám helyzetről és viszonyról, a radikális iszlámról és a jövő kilátásairól, a migránskérdés egyház- és biztonságpolitikai szempontjairól tartott előadást Fischl Vilmos evangélikus lelkész, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) főtitkára, külügyi és biztonságpolitikai szakértő.
- Líbiában nőttem fel, Kuvaitban jártam egyetemre, jól ismerem az arab, a muszlim világot. Az iszlám szóban szereplő „szálám” azt jelenti, hogy „békesség”. Az iszlám összességében a békesség vallása. Egymilliárd-kétszázmillió muszlim él a világban – keresztény is ugyanennyi -, közülük nem a vallásukat hűen követőkkel van baj, hanem a szélsőségesek megjelenésével – említette Fischl Vilmos.
– Megemlíteném, hogy a két magyar iszlám közösség egyhangúlag elítélte például a Charlie Hebdo elleni terrortámadást. Ha valaki muszlim, az nem azt jelenti, hogy terrorista. Hogy ne alakuljanak ki a szélsőségek, abban komoly felelősségük van az egyházaknak is. A jelenlegi helyzet talán ráébreszt bennünket arra, hogy vegyük komolyan kereszténységünket.

Gülch Csaba újságíró - Kisalföld

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció