Lezárult a "Szabad út a szabadulóknak" program a Kalocsai Fegyház és Börtönben

Publikálva: 2015. május 5.

„Szabadulok, mi lesz velem?” – bármilyen képtelennek is tűnik, mégis vannak elítéltek, akiknek szabadulásuk pillanatában ez a mondat az elsők között villan át az agyán. Őket is segítette az a projekt, amely 2012-ben indult és idén zárul a Kalocsai Fegyház és Börtönben.

A börtönből szabadult emberek pár ezer forinttal a zsebükben nem, vagy csak nehezen tudnak új életet kezdeni. Priuszuk miatt sok esetben csak feketemunkát tudnak vállalni, illetve bejelentett lakhely nélkül munkanélküli hajléktalanként tengetik életüket. Ez sok esetben visszavezet a börtönbe. Ezen a helyzeten sokáig csak egy-egy civil szervezet, alapítvány igyekezett segíteni. Épp ezért az úttörők között van a Kalocsai Fegyház és Börtön most záruló „Szabad út a szabadulóknak” címet viselő projektje, mely abban segít az elítélteknek, hogy kilépve a börtön kapuján valódi esélyt kapjanak az új életre.

Forrás: Kalocsai Fegyház és Börtön
A TÁMOP-5.6.1.A-11/2-2011-0006 „Szabad út a szabadulóknak – a Kalocsai Fegyház és Börtön elítéltjeinek visszavezetése a társadalomba” elnevezésű Új Széchenyi Programban megvalósuló projekt pedagógus, pszichológus és lelkész bevonásával igyekezett egyénre szabott menetrend alapján felkészíteni az elítélteket a szabadulás utáni életre. Amellett, hogy szakmát kaptak a kezükbe – textiltermék összeállítók lettek – életvezetési, tanulásmódszertani, és pályaorientációs tréningeken vehettek részt, illetve kommunikációs és jogi ismeretekkel is bővült tudásuk. A tréningeken például a munkára jelentkezés szabályaival is találkoztak az elítéltek, akiket amellett, hogy megtanítottak önéletrajzot is írni, a felvételi interjún való viselkedésre is felkészítettek.

Forrás: Kalocsai Fegyház és Börtön

Az elítélteknek a szabadulás – bármennyire várták is azt, és bármennyire örülnek neki, néha mégis ijesztő feladat. A börtön zárt világa stabil pont a fogvatartottak életében. Ahonnan légüres térbe kerülhetnek, ha nincs megfelelő családi háttér vagy megfelelő baráti kapcsolat, ami kapaszkodóként szolgálhat. Épp ezért fontos a projektben résztvevők mentorálása, amely már a program kezdetétől megvalósult a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye lelkészeinek, valamint az intézet közreműködőinek köszönhetően – mondta Jéri Tamás bv. alezredes, projektmenedzser.
Forrás: Kalocsai Fegyház és Börtön

Az egykori fogvatartottak társadalmi integrációját elősegítő projekt keretében 60 órán át pályaorientációs tréningen, 150 órán át kommunikációs képzésen, majd 40 óra tanulásmódszertan tréningen vehettek részt az elítéltek. Ők 80 órányi életvezetési és 40 órányi állampolgári és jogi ismeretet is magukba szívhattak a 2012 októberében indult és 2015 májusában záruló program keretében. A két csoportban zajló oktatást a Tomori Pál Főiskola tanárai végezték. A 25 fővel induló elméleti tréninget végül 24-en sikeresen be is fejezték. Az az egy fő is csak a szabadulása miatt nem folytatta a tanulmányokat.
Az egy éven át tartó tréningezést aztán egy kétszer 250 órás, a Pannon Oktatási Központ által tartott szakmaképzés követte. A 2013 szeptemberében induló textiltermék-összeállító képzés 30 százaléka elméleti, 70 százaléka gyakorlati oktatásból áll, melynek végén egy szoknya elkészítése volt a vizsgafeladat.

Forrás: Kalocsai Fegyház és Börtön

A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyével és az Adorján-Tex Kft.-vel, a büntetés-végrehajtás egyik gazdasági társaságával konzorciumban megvalósuló program 2012-ben indult. A képzés ideje alatt a fogvatartottak varrástörténetet és ruhaipari anyagismeretet is tanultak. A gyakorlati oktatáson pedig a kézi öltések mellett a gépi varrásban is rutint szereztek.

Forrás: Kalocsai Fegyház és Börtön

Forrás: Kalocsai Fegyház és Börtön

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció