1902. május 19-én, Párizsban egyezményt kötöttek az európai államok a mezőgazdaságban hasznos madarak védelme érdekében, akkor Chernel István ornitológus szervezte meg Magyarországon először a madarak és fák napját. A vallás- és közoktatásügyi miniszter körrendeletben írta elő: évente egy napot a népiskolákban a tanító arra szenteljen, hogy a tanulókkal a hasznos madaraknak és azok védelmének jelentőségét megismertesse.
A több mint száz éve megtartott első madarak és fák napján még rendelet írta elő, hogy milyen tartalommal töltsék meg azt az akkori nebulók. E jeles napon intézetünk néhány fiatalkorú fogvatartottja azon igyekezett, hogy társaik számára közelebb vigyék a természetet, és észrevétlenül csempésszenek be a szürke hétköznapokba egy kis környezettudatosságot is.
A hat fiatalkorú fiú május elejétől – felkészítő tanáraik, Kozmáné Vincze Éva és Jekkel Krisztián segítségével – lázasan készült a madarak és fák napja szemléletes bemutatására. Ez sikerült is, a többi fogvatartottnak játékos ismeretterjesztő kérdéssort készítettek, illetve képekkel illusztrálva mutatták be a hazánkban élő madárfajtákat. Zárásként pedig magyar költők természetről és madarakról szóló verseit szavalták el, így többek között meghallgathattuk Petőfi Sándor, Radnóti Miklós, Móra Ferenc verseit is.
A program jó alkalom volt arra, hogy fontosabbá tegyék a fiatalkorúak számára a természet szeretetét és megbecsülését, hiszen a mai rohanó modern világunkban az emberek nagy részének – így nekik is – egyre kevesebb ideje marad arra, hogy kiélvezze annak lélekemelő erejét.