„Minden a fejben dől el!”– Mányoki Attila a Gyűjtőben

Publikálva: 2017. július 3.

„Életút - pódiumbeszélgetés a börtönben” sorozatunk júniusi vendége Mányoki Attila, nyíltvízi hosszútávúszó volt, akivel Csisztu Zsuzsa riporter beszélgetett. Az extrém sportoló emberfeletti teljesítménye és életszemlélete a közel nyolcvan fős fogvatartotti közönséget is lenyűgözte.

Mányoki Attila 1989 óta vesz részt nyíltvízi úszóversenyeken, 1993-tól már rendszeresen szerepel világkupákon is. 2008-ban hosszában, megállás nélkül úszta át a Balatont. A több mint 80 kilométeres távot 25 óra 32 perc alatt teljesítette. Elmesélte, hogy edzője tanácsára állított maga elé olyan célt, ami lehetetlennek tűnt, de amiben mégis hitt. Az utolsó másfél órában több belső szerve is leállt, ám nem adta fel a küzdelmet. „Annyira tudom uralni a testem, hogy az már veszélyes. Előbb kapcsol ki az agyam, mint hogy feladnám.”

Forrás: BFB

A világ hét legkeményebb nyíltvízi úszószámából álló Ocean's Seven sorozat állomásai közül ötöt már teljesített. Rekorderként átúszta a La Manche csatornát, a japán Tsugaru-csatornát, majd a Molokai- és Catalina-csatornát is, legutóbb pedig az új-zélandi Cook-szorost.

„A világ hét legnehezebb átúszásában nem a távolság a döntő, nem attól nehezek, hogy le kell úsznom tíz-húsz kilométert, hanem a környezeti viszonyoktól. Mindig van egy olyan forgatókönyv, hogy nem jössz ki belőle. Amikor belemész, magad mögött hagysz mindent. Onnantól kezdve minden levegővétel egy ajándék” – mondta a jelenleg a Gibraltári-szoros meghódítására készülő sportember.

Forrás: BFB

Az extrém teljesítmény élettani hatásairól szólva Mányoki elmesélte, hogy az új-zélandi megmérettetés utáni orvosi vizsgálatok szerint hat hét alatt hat-hét évet öregedett a szervezete, ezért kimondottan fontos számára a regenerálódás. Mint mondta, a vízben még lélegezni is csalóka, ezért edzéseken gyakorolnia kell a fulladást is. „Meg kellett tanulnom, hogy a félelem a legnagyobb korlát. A fájdalom sem érdekel, mert tudom, hogy nekem nem ott van a célom, ahol fáj mindenem, hanem amott, a túlparton, ahol nekem ki kell jönnöm és feltennem a kezem: megcsináltam.”

Forrás: BFB

„Amikor bent vagy a vízben, a természetet nem érdekli, hogy ki vagy, vagy-e valaki, gazdag vagy-e. Egy valami számít: hogy tudod, vagy nem tudod. Ezért imádom azt, amit csinálok.”

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció