A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által a "Bűnmegelőzési projektek támogatására" kiírt pályázatra november 5-én adta be intézetünk az elkészített anyagot "A Pártfogás éve: Készüljünk a szabadulásra!" címmel. A bírálók ígéretesnek találták a tervezetünket, és a kért 2.336.515 Ft-ot oda is ítélték az intézetünknek. Jelenleg a szerződéskötési folyamatok zajlanak.
"A Pártfogás éve: Készüljünk a szabadulásra!" projektünk 4 fő részből tevődik össze.
Szeretnénk országos pártfogói konferenciát szervezni intézetünkben a bv. pártfogók, az intézetek büntetés-végrehajtási osztályvezetői és a társszervek számára. Fontos a tapasztalat- és tudáscsere, a konkrét, megélt példák kifejtése egymás előtt. A konferencián a pártfogói munkában résztvevők számára nyílik lehetőség rá, hogy a különböző oldalról megélt tapasztalatokat bemutassák és elemezzék.
Januárban indul a Váltó-sáv Alapítvánnyal közösen irodalomterápia fogvatartottaknak a solti objektumban, valamint kompetenciafejlesztő képzések az állampusztai objektumban. A képzés célja a társadalmi beilleszkedés elősegítése, a szociális és életviteli kompetenciák, valamint az egyéb alapkompetenciák (anyanyelvi, matematikai, az ismeretek megszerzésére és feldolgozására irányuló stb.) fejlesztése.
Mindkét objektumban a szabadulásra felkészítő/felkészülő csoportfoglalkozást tartunk. Jelen csoport lényege a szakemberek – reingetrációs tiszt, bv. pártfogó felügyelő, munkaügyi központ és civil szervezet – összefogásával valósul meg, azaz érvényesül a szupportív munkában a különböző szakterületek és nézőpontok együttműködése, amely erősíti a segítő tevékenységet, végső soron pedig a fogvatartottak életesélyeit növeli.
Jóvátételi program keretében intézetünk fogvatartottai egy fogyatékosok ápolását végző otthon lakói számára építenek sziklakertet. A kertész tanfolyamon is részt vett fogvatartottak a bv. intézetben már több hasonlót hoztak létre, így megtanulták annak munkafolyamatait. A sziklakert létrehozása, kialakítása, és a növények ültetése egyrészt a társadalmi vezeklés egyik formája számukra, másrészt az otthon lakóival közös program, amely mindkét csoportnak segít az elfogadásban.
Hasonló jóvátételi munkát tervezünk a solti Vécsey Óvodában is. Itt a kicsik udvari játszóterét újítanánk fel. A játékok festése és rendbehozatala szintén a társadalmi hasznosság érzését segíti elő.
Végül pedig a reintegrációban részt vevő kollégák képzése, érzékenyítése is a célok között szerepel. A képzésen a résztvevők segítséget kapnak ahhoz, hogy megismerjék az előítélet kialakulásának mechanizmusait, felismerjék és kezelni tudják saját előítéleteiket, érzékenyebbé váljanak azokkal a problémákkal szemben, amelyek a kirekesztett, előítéletektől sújtott kisebbségi csoportok sajátjai.
A projekt januárban indul és a terveink szerint májusig az összes része megvalósul.