Vastaps a "Gyulai szabadlelkű komédiásoknak"

Publikálva: 2015. május 7.

A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács pályázati támogatásából színjátszó kör alakult a Békés Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben. A társulat már a nagyközönség előtt is remekelt.

A Belügyminisztérium Bűnmegelőzési Tanácsának Titkársága által 2014 decemberében meghirdetett kulturális pályázata a fogvatartottak reintegrációját hivatott támogatni. A pályázatban történő részvételünket már a tavalyi évben megalapoztuk, azzal hogy sikeres fogvatartotti jótékonysági programsorozatot vittünk véghez. Miután pályázatunk elkészült és beadásra került 2015.01.10-én, nagy izgalommal vártuk az eredményt. Sok előzetes szervezést, háttérmunkát követően március idusán megszületett a döntés, miszerint nyertes pályázatot tudhatunk magunkénak. Olyannyira, hogy országosan 24 beadott dokumentációból kilencet fogadtak el, öt országos és négy megyei intézet pályázatát. Ezek közül a gyulai börtön kapta a legtöbbet, közel 1.8 millió forintot. Amíg az eredményre vártunk, addig a színjátszó kör megkezdte a munkát a Békéscsabai Jókai Színház egyik szakavatott művészével, Pocsaji Ildikóval. A próbákat egy szereplőválogatás előzte meg, szem előtt tartva a biztonsági szabályokat, mivel a tervünk az volt, hogy a betanult színdarabot Baranyi Ferenc: A lónak vélt menyasszony című vásári komédiát az intézet falain kívüli is előadják. A színjátszó kör működésével párhuzamosan a pályázati bírálat után a partnerekkel történő egyeztetések, helyszínek kiválasztása, promóciók szerkesztése, médiák megkeresése folyt gőzerővel.

Előkészületben - Fotó: Békés Megyei Bv. Intézet

Mivel az intézetünk fontosnak tartja a fogvatartottak visszailleszkedésének támogatását a társadalomba a pályázat keretein belül sorstárs segítő előadást is megszerveztünk az intézet lakói számára. Ezen előadásban egy volt fogvatartott börtönnapló formájában mesélt a rácsok mögött töltött idő mélységeiről és magasságairól.

Ezt követően, hogy a színjátszó kör tagjai megtapasztalják a közönség előtti szereplést, valamint a többi fogvatartott is közelebb kerüljön a kultúra ezen szegmenséhez, főpróbát tartottunk a börtönben. Az előadás osztatlan sikert aratott a nézők között és az arcokat látva talán a részvevők elgondolkodtak azon, hogy ha akarják, ily módon hasznosan is el tudják tölteni a benti időt.


Előadás  - Fotó: Békés Megyei Bv. Intézet

Végül eljött az idő, amikor a társulat kiteljesíthette önmagát. 2015. április 24-én a gyulai Vigadó adott teret a darabjuk előadásának. Az egész estét betöltő programban több megközelítésből is elhangzottak gondolatok a fogvatartottak hitéletéről, sorstárssegítésről. A társulat előadása minden várakozást felülmúló sikert aratott. A nézők frenetikus tapsviharral köszönték meg – az egyik közösségi portálon az előadás után megnyilvánuló elismert művész szavait idézve - „fővárosi színházba illő produkció”-t. Volt szerencsénk látni a közönség és a szereplők arcát is, ami a közönség részéről kétkedő az előadók részéről pozitív reakciókat váltott ki. Hogy a közönség részéről miért volt kétkedő? itt mindenki arra gondol, hogy a nagyérdemű elgondolkodott azon, mit is keresnek a „rabok” a börtönön kívül. Nos, nem ezt testesítette meg a kétkedés, hanem azt, hogy a fogvatartotti előadásban szereplő emberek valóban fogvatartottak-e vagy szerződtetett színészek. Több nézőtől hallottam-e szavakat. Az est folytatásaként a Békéscsabai Jókai Színház két művésze szórakoztatta a közönséget, végezetül a Harruckern Táncegyüttes zárta a színvonalas estet.

Előadás - Fotó: Békés Megyei Bv. Intézet

A projekt szervezőinek, rendezőinek és a szereplőknek sok ideje nem volt a pihenésre és még a gyulai előadás hatása alatt voltunk, mikor a Békéscsabai Jókai Színházba találtuk magunkat 2015. április 27-én a következő előadáson. A teátrum csodálatos helyszínt adott a záró fellépésnek. A nézőtér ismét képzeletünket felülmúlóan megtelt és köszönthettünk köztük több prominens személyt is akik megtiszteltek bennünket a megjelenésükkel. Az estet intézetünk parancsnoka nyitotta meg idevágó gondolataival, majd a folytatásban újra a hit és a sorstárs segítő gondolatok kerültek előtérbe.

A műsor fénypontja ismét a fogvatartottak előadása volt, ami a gyulai produkciót is felülmúló vastaps díjazta. A nézők még a tenyerüket dörzsölték a taps okozta bizsergéstől, amikor egy meglepő, katartikus élményt sejtető színpadi látvány kezdett kiteljesedni. Az első előadást követően „felröppent” megnyilvánulásokat feledésbe merítve hivatott monológ megdöbbenést, kíváncsiságot tükrözött a vendégek szemében. Ugyanis a darab egyik szereplője a taps alatt jelmezétől megszabadulva az ő mindennapi ruházata tűnt fel, azaz a fogvatartotti ruházata a jelenlévők nem kis ámulatára. Majd elmondta mindazt amire rajtunk kívül senki sem számított. Azt, hogy milyen út vezetett a színpadi deszkákig, mit adott neki az a lehetőség, hogy a színjátszó körbe részt vehet és milyen célokat tűzött ki ezután maga elé. Utolsó szavaiban elmondta, hogy nem titkolt célja segíteni azokat a társait szabadulása után akik igenis hasznos tagjai szeretnének lenni a társadalomnak, és úgy visszailleszkedni, hogy az példaértékű és elfogadható legyen. A meghökkentő gondolatok közben sok szem nem marad szárazon, ami a társadalom jelenlévő tagjaiban talán felveti azt a gondolatot, hogy igenis esélyt kell adni ezeknek az embereknek a visszailleszkedésre. Itt elmondható az is ami eddig kérdéses volt, hogy a darabban tényleg fogvatartottak szerepeltek és nem színészek.

Tanúságot levonva az elmúlt négy hónap történéseiről, mindenképpen azt kell szem előtt tartanunk, hogy érdemes és szükséges az ilyen irányú kezdeményezés. A résztvevő fogvatartottak olyan pozitív átalakuláson mentek keresztül, ami biztosítja a társadalomba történő visszailleszkedést és a civil élet normáinak követését.

 

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció