Speciális foglalkozások a fogvatartottaknak

Publikálva: 2016. június 28.

A fogvatartottak részére számos új lehetőséget kínáló tanfolyamot, képzést indított az intézet. A reintegrációs tisztek az év során több olyan módszert sajátítottak el, melyet a fogvatartotti csoportoknál alkalmazva hasznosabban lehet eltölteni a szabadidejüket, illetve fejleszteni a képességeiket.

Ezek: a jobb agyféltekés rajzolás, az asszertív kommunikációs tréning, a mediáció és a droghasználatot megelőző tréning.

Forrás: Állampusztai OBVI
Mediáció már 7 alkalommal volt, szinte minden hónapban egy-egy, ezek minden esetben megállapodással végződtek. A mediáció egyenrangú felek konfliktusának rendezése, és az alá-fölérendeltségi viszonyban egymással nem álló fogvatartottak között kialakuló vita, konfliktus rendezésére jól alkalmazható. Ilyen esetben egy pártatlan, harmadik fél közreműködik a konfliktus rendezésében és egy írásbeli megállapodás kidolgozásában.

Az asszertív kommunikáció tréning, 8 fővel indult, sikeresnek mondható, a fogvatartottak aktívan részt vettek a foglalkozásokon. Asszertivitás tréning olyan kommunikációs módszer, ami ötvözi az önérvényesítést és mások igényeinek figyelembevételét, ami elősegíti az erőszakmentes kommunikációt és hosszú távon szociális hatékonyságot eredményez.

Forrás: Állampusztai OBVI
A jobb agyféltekés rajzolás tanfolyam célja, hogy a fogvatartottak szabadidejükben, ellenőrzött körülmények között hasznosan töltsék szabadidejüket, emellett cél, a fogvatartottak észlelő és megfigyelőképességének javítása, látásmódjának pozitív irányba fejlesztése. A tanfolyam során pozitív tapasztalatokra tehetnek szert, önbecsülésük, motivációjuk növekszik. A készségek elsajátításával kézügyességük, technikájuk fejlődik.

Forrás: Állampusztai OBVI
Részt vesznek rajtuk gyógyító-terápiás, pszicho-szociális részlegen tartózkodó fogvatartottak is. Az Országos Parancsnokság biztosított eszközkészletet, amivel a grafit és a szén alkalmazásának technikáján keresztül, a pasztellkréta és az akril festék használatába, alkalmazásába vezeti be a fogvatartottakat a reintegrációs tiszt, aki korábban részt vett a jobb agyféltekés rajzolást tanító képzésen. Mindkét objektumban nagy az érdeklődés a tanfolyamra, sokan jelentkeztek a csoportba.

Droghasználatot megelőző tréningbe a fogvatartottakat önkéntes alapon vontuk be, előtte szóbeli nyilatkozatot tettek. A tematikának megfelelően haladnak a reintegrációs tisztek, hetente egy alkalommal. Házi feladatokat adnak fel, verseket, idézeteket, különböző irodalmat használnak motivációként. A foglalkozások interaktívak, a fogvatartottak aktivitása kiemelkedő. A tréning célja az, hogy a fogvatartottak gondolkodását kissé átfordítsa, hogy ne csak a drog azon oldalát lássák, ami számukra jó érzés, legyenek tisztában tetteik következményeivel, a szerhasználat személyiségükre gyakorolt negatív hatásaival.

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció