A fogvatartottak részére számos új lehetőséget kínáló tanfolyamot, képzést indított az intézet. A reintegrációs tisztek az év során több olyan módszert sajátítottak el, melyet a fogvatartotti csoportoknál alkalmazva hasznosabban lehet eltölteni a szabadidejüket, illetve fejleszteni a képességeiket.
Ezek: a jobb agyféltekés rajzolás, az asszertív kommunikációs tréning, a mediáció és a droghasználatot megelőző tréning.
Mediáció már 7 alkalommal volt, szinte minden hónapban egy-egy, ezek minden esetben megállapodással végződtek. A mediáció egyenrangú felek konfliktusának rendezése, és az alá-fölérendeltségi viszonyban egymással nem álló fogvatartottak között kialakuló vita, konfliktus rendezésére jól alkalmazható. Ilyen esetben egy pártatlan, harmadik fél közreműködik a konfliktus rendezésében és egy írásbeli megállapodás kidolgozásában.
Az asszertív kommunikáció tréning, 8 fővel indult, sikeresnek mondható, a fogvatartottak aktívan részt vettek a foglalkozásokon. Asszertivitás tréning olyan kommunikációs módszer, ami ötvözi az önérvényesítést és mások igényeinek figyelembevételét, ami elősegíti az erőszakmentes kommunikációt és hosszú távon szociális hatékonyságot eredményez.
A jobb agyféltekés rajzolás tanfolyam célja, hogy a fogvatartottak szabadidejükben, ellenőrzött körülmények között hasznosan töltsék szabadidejüket, emellett cél, a fogvatartottak észlelő és megfigyelőképességének javítása, látásmódjának pozitív irányba fejlesztése. A tanfolyam során pozitív tapasztalatokra tehetnek szert, önbecsülésük, motivációjuk növekszik. A készségek elsajátításával kézügyességük, technikájuk fejlődik.
Részt vesznek rajtuk gyógyító-terápiás, pszicho-szociális részlegen tartózkodó fogvatartottak is. Az Országos Parancsnokság biztosított eszközkészletet, amivel a grafit és a szén alkalmazásának technikáján keresztül, a pasztellkréta és az akril festék használatába, alkalmazásába vezeti be a fogvatartottakat a reintegrációs tiszt, aki korábban részt vett a jobb agyféltekés rajzolást tanító képzésen. Mindkét objektumban nagy az érdeklődés a tanfolyamra, sokan jelentkeztek a csoportba.
Droghasználatot megelőző tréningbe a fogvatartottakat önkéntes alapon vontuk be, előtte szóbeli nyilatkozatot tettek. A tematikának megfelelően haladnak a reintegrációs tisztek, hetente egy alkalommal. Házi feladatokat adnak fel, verseket, idézeteket, különböző irodalmat használnak motivációként. A foglalkozások interaktívak, a fogvatartottak aktivitása kiemelkedő. A tréning célja az, hogy a fogvatartottak gondolkodását kissé átfordítsa, hogy ne csak a drog azon oldalát lássák, ami számukra jó érzés, legyenek tisztában tetteik következményeivel, a szerhasználat személyiségükre gyakorolt negatív hatásaival.