Tisztaterű varrodát alakított ki a büntetés-végrehajtás egyik gazdasági társasága, az Adorján-Tex Kft. a sátoraljaújhelyi fióktelepén. A varrodát Kocsi Zoltán bv. ezredes, a fióktelep vezetője mutatja be.
Az Adorján-Tex. Kft. a tizenkét büntetés-végrehajtási gazdasági társaság egyike, fő profilja a konfekcióipari tevékenység keretében végzett ágynemű- és lakástextília-konfekcionálás, valamint a munka- és védőruhagyártás, illetve minden olyan értékteremtő és jövedelmező tevékenység, amely elsősorban kézi munkát igénylő tevékenységre épül.
Munka- és védőruházati modelljeink az alapanyagok összetétele, területi sűrűsége, kikészítési módja alapján részben általános, részben speciális védettséget biztosítanak a külső környezeti hatások ellen. Termékeink pamut és kevertszálas szőtt alapanyagból, valamint nem-szőtt alapanyagokból készülnek. A felhasznált anyagokról gyártói tanúsítvánnyal és laboratóriumi szakvéleménnyel rendelkezünk, megállapodás alapján biztosítjuk a konfekcionált termékeink munkavédelmi minősítését.
A gyártott termékek között szerepelnek az ágyneműféleségek (garnitúrák, párnák, paplanok, lepedők), a lakástextíliák (függönyök, asztalterítők, napronok, törlők, törölközők), az egészségügyi termékek (lepedők, takaróhuzatok, párnahuzatok, köpenyek, ingek, nadrágok, tunikák, műtősruhák, zsilipruhák), a munka- és védőruhák, valamint a formaruhák.
A büntetés-végrehajtási szervezetnek az ítéletben megfogalmazott joghátrány érvényesítése mellett az elítéltek reintegrációja a fő feladata. A reintegrációs folyamat során a foglalkoztatás célja kettős, egyrészről iskolai és szakmaképzésen vegyenek részt az elítéltek, amely a szabadulás utáni életbe történő visszailleszkedést is segítheti, másrészről dolgozzanak a büntetés-végrehajtási gazdasági társaságoknál vagy a bv. intézetek fenntartásában. A munkáltatás – ami napjaink egyik jelentős társadalmi elvárása – biztosítja, hogy értékteremtő folyamatban vehessenek részt a fogvatartottak, a jogszabályban meghatározott díjazásukból pedig hozzá kell járulniuk a fogva tartásuk költségeihez. Itt szembesülhetnek az érték és ellenérték fogalmakkal, azzal, hogy a munkáért díjazás jár, és hogy csak akkor részesülhetnek anyagi javakban, ha megdolgoznak érte.
Az állami partnerség gondolata 2011-ben a 44/2011. (III.23.) Kormányrendeletben, valamint 9/2011.(III.23.) BM rendeletben öltött jogszabályi formát. Ennek megfelelően a büntetés-végrehajtás gazdasági társaságait ellátási kötelezettség terheli a rendeletekben meghatározott költségvetési szervek irányába.
A kormányrendelet a közbeszerzési értékhatárt elérő és el nem érő beszerzések eljárási rendjét határozza meg, a belügyminiszteri rendelet pedig többek között részletezi a szolgáltatások és a termékek körét, melyeket a büntetés-végrehajtási gazdasági társaságai állítanak elő.
A szóba jöhető lehetőségeket megvizsgálva született meg az az elképzelés, hogy olyan termékek gyártását kell szorgalmazni, amelyek előállítása relatíve egyszerű, és abból nagy mennyiséget igényel a piac, valamint az a rendelkezésre álló, fogvatartotti munkaerővel előállítható. Az eddigi termékportfóliót bővítve kezdtük meg az egészségügyi intézmények számára az egyszer használatos nem-szőtt textíliából előállítandó termékek gyártását.
Ehhez kellett megtalálni a gyártótér kialakítására alkalmas helyet, így esett a választás az Adorján-Tex Kft. Sátoraljaújhelyi Fióktelepére, ahol a tisztatéri üzem működik.
A tisztatéri varroda tervezésének és kialakításának alapjául szolgáló alapadatok és előírások szempontjai
A tisztatéri varroda szabászati és varrodai részlegét EN ISO 1466-1 szabványban meghatározott ISO Class 8 tisztasági besorolású térben kell elhelyezni, hogy az itt gyártani kívánt termékek részecskeszennyeződése megakadályozható legyen.
Alkalmazandó szabványok a tisztaterek tervezése, kivitelezése és beüzemelése során
A tisztaterek tervezése, kivitelezése során az alábbi szabványok ISO Class 8 tisztasági besorolású terekre vonatkozó előírásait kell figyelembe venni.
Követelmények
Levegő részecske minősége a tér nyugalmi állapotában
Megengedett maximális részecskeszám méretenként/m³ levegő | |||||
≥ 0,1 μm | ≥ 0,2 μm | ≥ 0,3 μm | ≥ 0,5 μm | ≥ 1 μm | ≥ 5 μm |
3.520.000 | 832.000 | 29.300 |
Tervezés, kivitelezés során betartandó szempontok
A helyiségek úgy illeszkednek a környezetükbe, hogy használat közben a szabályok betartása mellett védelmet nyújtanak a gyártáshoz, és ezáltal a lehető legkisebbre csökken az anyagok és a termékek szennyeződésének a veszélye. Ezt anyag- és személyforgalmi zsilipek kiépítésével, nyomáskülönbség lépcső kialakításával, szűrt levegő- és a megfelelő légcsere biztosításával lehet elérni. A világítás, a hőmérséklet, a nedvességtartalom és a légcsere legyen megfelelő, a gyártás és a raktározás folyamán sem közvetlenül, sem közvetetten nem károsíthatják a termékek minőségét, és nem befolyásolhatják a berendezések helyes működését.
A helyiségeket úgy terveztük meg és rendeztük be, hogy megakadályozzuk a rovarok és más állatok bejutását. A helyiségek kapcsolódási sorrendjének tervezése és kivitelezése során követtük a termékek gyártási műveleteinek logikus rendjét, szem előtt tartva a megkövetelt tisztasági szintet.
A munkatér és a gyártásközi raktározási terület akkor tekinthető jónak, ha a berendezések és az anyagok rendezetten és logikusan helyezhetők el bennük, úgy, hogy a különböző alkotóelemek összekeveredésének a veszélye a lehető legkisebb, és ha kiküszöbölhető az, hogy a gyártás folyamatából egy lépés kimaradjon, illetve, hogy a megtett lépés hibás legyen.
Azokon a helyeken, ahol a kiindulási anyagok, a csomagolóanyagok és a csomagolatlan termékek a környezettel érintkeznek, a helyiség belső fala, padozata és mennyezete sima, repedésmentes, jól illeszkedő és nem válnak le róla részecskék, ugyanakkor jól és hatékonyan tisztítható és fertőtleníthető.
A csőhálózatok, a világítótestek, a szellőzőberendezések és minden más szolgáltató rendszert úgy terveztünk meg és helyeztünk el, hogy ne alakuljanak ki nehezen tisztítható zugok, és anyaguk, kialakításuk segítse a tisztítási folyamatok egyszerű végrehajtását.
A gyártótérben hatékonyan működik a légcsere, ezt légáramlás-ellenőrző berendezés szabályozza, amihez hőmérsékletmérés is kapcsolódik. A gyártótér légáramlási tulajdonságai megakadályozzák a műveletek közben keletkező részecskék visszaáramlását a termék felületére.
A mosdók nem nyílnak közvetlenül a gyártó- vagy a raktározási területről.
Az öltöző helyiség légzsilipként funkcionál, hogy biztosítva legyen az átöltözés különböző fázisainak fizikai elkülönítése, és így minimálisra csökkenjen a védőruházat részecskeszennyeződése. Az öltözőt szűrt levegővel öblítjük át, nyugalmi állapotban ugyanolyan fokozatú, mint az a tér, amibe vezet. Kézmosók csak az átöltözési folyamat első fázisában használhatóak. A szűrt-levegős szellőztetéssel túlnyomás és az alacsonyabb fokozatú terek felé irányuló légáramlás fenntartására kerül sor a működés minden lehetséges állapotában, valamint biztosítva van a terek hatékony átöblítése is. A különböző fokozatú szomszédos helyiségek között 10-15 pascal nyomáskülönbséget biztosítunk az előírások szerint. Érzékelőket azok között a terek között szereltük fel, ahol fontos a nyomáskülönbség-értékek fenntartása, az értékeket rendszeresen regisztráljuk és folyamatosan dokumentáljuk.
Berendezések
A tisztatérben elhelyezett gépek, berendezések és eszközök anyaga nem veszélyezteti a tér részecskeminőségét, mivel nem ad le részecskét, felületük jól tisztítható és fertőtleníthető.
A tisztaterekben gyártandó termékek részecskeszennyeződés elleni védelme érdekében az anyag és személyforgalom elkülönül egymástól.
Anyagforgalom
Az alapanyagokat csomagolt állapotban szállítják az anyagzsilipbe, innen kerülnek tovább az ISO Class 8 tisztasági besorolású szabászati helyiségbe, majd az ugyancsak az ISO Class 8 tisztasági besorolású varrodai részlegbe.
A nem-szőtt alapanyagokból készülő termékek gyártásához ultrahangos gépeket használunk, az egyes munkaállomások telepítése az összeállítás műveleti sorrendjét követi: a terméken minden munkaállomáson más-más műveletet hajtanak végre, az utolsó munkaállomásról lekerülő darab a végtermék. A csomagolt végtermékeket az anyagzsilipen keresztül juttatjuk ki a tisztatérből a késztermék raktárba.
Személyforgalom
Az öltözés a gyártóterületre történő belépés előtt történik. A tisztaterekben dolgozók a személyzsilipbe belépve tisztító kézmosást végeznek a zsilip „fekete” oldalán, ezt követően kézfertőtlenítőszert adagolnak a kezükre, majd a zsilip „fehér” oldalán, a tisztaruha-tárolóban elhelyezett köpenyeket, hajhálót, szakállvédőt és cipővédőt vesznek fel, így lépnek be a gyártóterületre.
A tisztatéri rendszer fenntartása érdekében a következő területeket szabályoztuk: higiénés kézmosás, beöltözés, tisztatéri munkavégzéshez előírt védőruha és kezelése, viselkedés és higiénés szabályok, személyforgalom, anyagforgalom, eszközök és anyagok tárolása, tisztítási és takarítási műveletek, mikrobiológiai monitorozás, részecske monitorozás, valamint a nyomáskülönbség mérése.
Az üzem indításakor a következő termékek gyártását terveztük, amelyet folyamatosan bővíteni kívánunk: bázis zsilipruha szett (ing és nadrág), komfort zsiliping és –nadrág, látogatókabát, rövid ujjú és ujjatlan beteging."
Kocsi Zoltán bv. ezredes
ügyvezető igazgató-helyettes