A magyar költészet napját József Attila születésnapjára emlékezve 1964-től minden évben április 11-én ünnepeljük. Ebből az alkalomból április 13-án a II. objektum fogvatartottjai szavalóversenyen adhatták elő saját, vagy az általuk választott, számukra kedves költeményeket.
A börtön falai között a szavalóverseny olyan reintegrációs program, melynek célja nem csupán a költemény előadása, hanem egymás segítése a felkészülésben és az egymásra történő odafigyelés. Annak érdekében, hogy a résztvevők élesben már magabiztosan állhassanak a közönség elé, a reintegrációs tisztjüknek és egymásnak is felmondhatták a kiválasztott, vagy a saját maguk írt verseket, novellákat. A magyar költészet napja kapcsán a program helyszínéül szolgáló termet alkalomhoz illő képekkel, idézetekkel, rajzokkal díszítették. A 16 női fogvatartott részvételével zajló szavalóversenyt egy rövid, József Attila életéről szóló műsor nyitotta. A szavalók izgultak ugyan, mégis nagyon várták, hogy a megmérettetésen túl, érzéseiket versekbe öntve megoszthassák egymással. A versenyzőket négy főből álló zsűri értékelte. Minden résztvevő oklevélben részesült, illetve a dobogós helyezettek jutalmat is kaptak. A verseny győztesét Radnóti Miklós Nem tudhatom című verse előadásáért a zsűri Joséphine Dete Géraldine - Egy magyar nő Albánia trónján című könyvével jutalmazta. A második helyezett, Tóth Gabriella az élményeiről is beszámolt és elmondta, hogy nagyon jó érzéssel töltötte el az elért eredmény, hiszen a börtönön kívül sosem szavalt. Heltai Jenő Szabadság című versét választotta, hiszen ő az egyik kedvenc költője, akinek gyermekverseit és a komolyabb hangvételű költeményeit egyaránt kedveli. Elmondta, hogy ez a vers számára az igazi szabadságról és magáról az életről szól.
Az intézet célja, hogy hagyományteremtő jelleggel, hasonló érdeklődés mellett, a szavalóverseny a jövőben is megvalósulhasson.