Nagyfai objektum

Szegedi Fegyház és Börtön III. Objektuma

1920-ban a Szegedi Kerületi Börtön rabgazdaságának adományozta a Pallavicini uradalomból kialakított nagyfai birtokot, 744 katasztrális holdat az Országos Földbirtokrendező Bíróság ítélete.

Szegedi Fegyház és Börtön

A gazdaság eredeti területe az élő-Tisza és a holtág által bezárt terület. Az itt termelt növények elsődlegesen a saját szükségletet fedezték, a felesleget értékesítették, így például a konyhakerti növényeket, gyümölcsöket. 1934-től kezdődik a Nagyfai Gazdaságban a kender termelése, és feldolgozása. Ekkor naponta száz munkást foglalkoztattak zsákok, hevederek, zsinegek, kötelek gyártásával.

Archív III. Objektum Szeged

A felszabadulást követően önálló őrsparancsnokságként működött az intézet, 1953-ban az amnesztia következtében a büntetés-végrehajtás nem tudta a gazdaságot működtetni, így 1954-től 55-ig a területet megkapta a Szegedi Konzervgyár. 1956 tavaszától a büntetés-végrehajtás visszakapta a gazdaságot Nagyfai célgazdaság Algyő néven, így ismét fogvatartottak dolgoztak itt. A Nagyfai Munkahely-parancsnokság újjászervezése 1955 decemberében vette kezdetét.
Télen és kora tavasszal nem volt mezőgazdasági munka, így az oktatásra ekkor került sor, a börtönlakók elsajátíthatták az írás olvasás tudományát, kőműves és vasbetonszerelő szakmát tanulhattak, ezüstkalászos tanfolyamon vehettek részt. A rabgazdaságban dolgozó elítéltek főleg kenderfonással, nádvágással, nádpadló készítéssel, cirokseprű-kötéssel és kosárfonással foglalkoztak.

Szegedi Fegyház és Börtön

Az intézet 1975-től 1990-ig Munkaterápiás Alkoholelvonó Intézetként az alkohol betegek terápiás kezelését végezte. Kreatív- és szocioterápiás technikák széles spektrumának alkalmazása mellett önképző körök, művészeti csoportok, általános iskolai, szakmunkás és középiskolai oktatások folytak.
Az 1990. évi XIV. törvény megszüntette a Munkaterápiás Alkoholelvonó Intézetet, és létrehozták a Nagyfai Fogház és Börtönt.
Az 1997-től Nagyfai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetként működő intézmény 2010. január 1-től a Szegedi Fegyház és Börtön III. Objektumaként hajtja végre állami feladatait.

 Szegedi Fegyház és Börtön

Az intézetben alapvetően fogház és börtön fokozatú elítéltek töltik büntetésüket, illetve a 80 ágyas Krónikus Utókezelő Részlegen - végrehajtási fokozattól függetlenül - olyan egészségi állapotú fogvatartottak, akik állandó terápia mellett, folyamatos orvosi jelenlétet igényelnek.
2012. június 15-én, Nagyfán nyílt az ország első nyári börtöne, amelyet a 2007 óta üresen álló idegenrendészeti szálláson alakítottak ki és amelyet Nagyfán raboskodó elítéltek újítottak fel.

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció