A Hajdú-Bihar Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben jogerős büntetését töltő 5 fogvatartott resztoratív munkavégzés keretében részt vállalt 2014. május 10-én a „Teszedd Önkéntesen a tiszta Magyarországért” szemétgyűjtési akcióban.
TeSzedd!... Teszed?
„Azt mondják, az idő megváltoztatja a dolgokat. De az igazság az, hogy magadnak kell megváltoztatnod őket.” (Andy Warhol)
A „TeSzedd – Önkéntesen a tiszta Magyarországért” már nemcsak egy nagyszabású szemétgyűjtési akció, hanem egy szélesebb körben terjedő mozgalom. A szervezők már több éve igyekeznek a résztvevők, érdeklődők figyelmét felhívni a hulladékmentes környezet előnyeire, valamint a takarékos fogyasztásra és a tudatos környezetvédelemre. 2014-re már komoly háttérmunkával működik ez a kezdeményezés. A támogatók, közreműködők köre évről-évre jelentős számmal bővül. Ezzel az akcióval hazánk csatlakozott a Let’s Clean Up Europe elnevezésű, egész Európára kiterjedő kezdeményezéshez, melynek célja az önkéntesség elterjesztése, a tiszta környezet és a tudatos, szelektív hulladékkezelés terjesztése. A program szervezőinek nem titkolt szándéka, hogy a helyi közösségek lakó- és természeti környezete megtisztuljon a látványt romboló szeméthalmoktól, továbbá az ott élők körében terjedjen a tisztaságra való igény és felhagyjanak a szemeteléssel. Hazánkban az önkéntes és a jóvátételi munka még gyerekcipőben jár, ezért a magyar szervezők egyben ezeket is kívánják népszerűsíteni és valamelyest beépíteni a civilek mindennapi értékrendszerébe.
Az akciót komoly szervezési előmunkálatok előzik meg. A civilek számára az információ eljutása, valamint a jelentkezések, szervezések megkönnyítése érdekében egy szemléletes internetes oldalt is működtetnek. Az önkéntes munka, a jóvátétel lehetősége a szabadságtól megfosztottakat is megilleti. A Hajdú-Bihar Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet idén is csatlakozott az akcióhoz. Részben azért, hogy megmutathassa, igyekeznek minden jelentősebb eseményen, nehéz helyzetekben szerepet vállalni a közösségi feladatokból (pl. árvízi védekezés, felújítási munkálatok a városban, bűnmegelőzési program), ezen túl pedig a fogvatartottaknak is lehetőséget nyújt, hogy bizonyíthassanak a civil világ felé, hogy újra a társadalom hasznos tagjainak érezzék magukat. Ennek érdekében az Intézet 5 fő fogvatartottal vett részt a Hortobágyi Nemzeti Park Debrecen-Józsa természetvédelmi területének hulladéktól való megtisztításában.
Az önkéntesség és a jóvátétel fogalmait és jelenségét talán még szoknunk kell. Számos területen még van mit fejlődnünk. Azonban minden ilyen kezdeményezéssel előrébb léphetünk a pozitív változások felé, úgymint környezetvédelem, önkéntesség vagy akár a társadalom által a fogvatartottakkal szemben fennálló előítéletek legyőzésében. Ehhez lehetőség kell, ehhez akarat kell, ehhez kitartás kell, mert a világ változó, de a hosszú távú és tartós átalakuláshoz tudatosságra és szándékra van szükség, tennünk kell érte.