A Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön 2016. október 01-én otthont adott a harmadik magyarországi börtön-ultreyanak, amelyen 20 fogvatartott, és 8 cursillo munkatárs vett részt.
Az ultreya (magyarul "előre", bíztatást jelent) a hazatérő cursillista lelki tápláléka, mely a megkezdett úton továbbviszi a cursillot elvégzett embert.
A cursillo életében a csoportnak van a legnagyobb jelentősége, ez fogja össze az akaratot, tartja egyben a szándékot minden egyes tagjában. A csoportokat általában 3-5 fő alkotja, aki korábban bármikor is részt vettek börtön-cursillon. A csoportok a büntetés-végrehajtás speciális voltából kifolyólag csak nők vagy férfiak, és általában 10-15 főből állnak. Az összejöveteleket ideális esetben hetente 1-1,5 óra időtartamban tartják, de intézetünkben ez negyedévente 1 napot jelent, speciális elhelyezkedésünk miatt. Ezen foglalkozáson kívül a börtönlelkészünk irányításával lehetősége van a csoportnak, vagy egyes részeinek hetente összejövetelt tartania.
A foglalkozásokon, összejöveteleken megbeszélik – a lelki útmutató szerint – az elmúlt időszak eseményeit, sikereit, kudarcait, beszámolnak a közösen végzett apostoli munkáikról. Az összejövetelt mindig a Szentlélek segítségül hívásával kezdik, és hálaadással zárják.
Az előző években intézetünkben megtartott cursillokon szolgáló törzs elhatározta, hogy itt a zárt falak között ugyanúgy megtartják egy-egy cursillo utánkövetését, mint a civil életben. Ennek első állomása valósult meg intézetünkben idén, mely azóta is tart. Ennek során a cursillo vezetői negyedévente vissza-visszatérnek intézetünkbe a fogvatartottak lelki gondozására, élményfeldolgozásra.
A mostani élményfeldolgozás is közös misével kezdődött intézetünk kápolnájában, majd a közösen elfogyasztott ebéd megalapozta a korábbi pozitív emlékek visszatérését. A tényleges csoportmunka jelentősen hosszabb volt a civil életben megszokottól, illetve a feldogozott időszak is.
Az élménybeszámolók között kiemelkedő volt az egymásban felismert pozitív változások előadása. Ugyanis az intézet személyzete már régóta tapasztalja, hogy a cursillot végzettek közül mindenki pozitívan alkalmazkodott az őt körülvevő rendszerhez, valamint nyitottabbá vált embertársai felé, de ezt egymás felé most először mondták el..
Volt olyan cursillista, aki csak kíváncsiságból vágott bele a tavalyi lelkigyakorlatba, azonban befejezése óta szinte minden héten megjelenik az istentiszteleten, illetve a választható programjai között is gyakran szerepel teológiai irányzatú program.
A büntetés-végrehajtás szempontjából is volt gyümölcse a programnak, ugyanis az ultreya végén közel 20 újabb kapcsolattartói kérelem született, mely a fogvatartottak szabadulásra való felkészítésében és akár a társadalomba való visszailleszkedésben is segíthet.