Zarándoklaton jártunk Szentkúton

Publikálva: 2017. június 1.

A büntetés-végrehajtási szervezet első ízben rendezte meg a személyi állomány országos zarándoklatát 2017. május 31-én, a Mátraverebély-Szentkúton található Nemzeti Kegyhelyhez, amelyen 24 büntetés-végrehajtási intézet és gazdasági társaság 136 tagja vett részt. A zarándoklaton Bíró László tábori püspök celebrált szentmisét.

Bíró László tábori püspök és intézetünk kezdeményezésére, a Szent László emlékévben került sor a büntetés-végrehajtási szervezet személyi állománya tagjainak zarándoklatára római katolikus nemzeti kegyhelyünkre, Mátraverebély-Szentkútra. A kegyhelyen már Szent László király idejében is csodás dolgok történtek, s azóta nemzedékek sokasága tapasztalta meg, hogy itt kegyelemben részesülhet.

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Az alábbi legendák a Szentkút eredetét részletezik:

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és BörtönSzent László király uralkodásának idejében a kunok három alkalommal törtek be a magyar földre: 1085-ben, 1091-ben és 1092-ben. Borzalmas pusztítással fosztogatták az országot. László király seregével mindhárom esetben úgy megverte őket, hogy az erről írt legenda szavai szerint: „a karvaly körmétől megtépett rucák módjára" voltak kénytelenek menekülni. Ezek közül a harcok közül a hagyomány szerint volt amelyik kiterjedt a Mátra és Cserhát vidékére is. A kunok a Cserhát őserdőiben, a hegyek között kerestek menedéket László üldöző serege elől. Szent László seregének zöme a Zagyva mentén táborozott. Ő, mint jó hadvezér, nem elégedett meg a kiküldött járőrök által szerzett hírekkel, hanem egy kisebb csapat kíséretével maga is hírszerző útra indult. A mai Szentkút völgyében haladt előre, kissé megelőzve kíséretét. A szomszédos hegyoldal sűrű erdejéből nagy lármával törtek elő a lappangó kunok. Megismerték a királyt és megpróbálták elfogni. Biztosra vették, hogy a magányosan elől lovagló Lászlót csekély számú kísérete még akkor sem tudná megoltalmazni, ha mellette állna. Ráadásul egy széles és mély szakadék zárta el a menekülés útját. A nagy zajjal és a siker biztos tudatában rohanó kunok elszámították magukat. A királynak ugyanis igen jó lova volt, s ami ennél is fontosabb, égi Segítő is védte. Amikor látta a közelgő veszedelmet, az őt jellemző gyors elhatározással sarkantyúba kapta Szög nevű paripáját, és egy vakmerő szökkenéssel átugratta a szakadékot. Az üldöző sereg megdöbbenve torpant meg a csodálatos ugratás láttán. László lovának patája a kemény kőbe úgy belesüppedt, mintha az viasz lett volna. Még a patkószegek nyoma is világosan látszott. A patkószegek nyomából, vékony sugárban, kristálytiszta víz bugyogott fel. Ahol most Szentkút forrása van, ott is egy ilyen pata-nyomból tört fel a víz... 

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és BörtönMásik történet szerint így történt az első gyógyulás:  A verebélyi pásztor születésétől fogva néma gyermekével együtt őrizte a csordát itt az erdőben. A gyermek megszomjazott. Elmaradt kissé apjától és vizet keresett. Egyszerre egy fa lombjai között megjelent neki a Boldogságos Szűz, karján a kis Jézussal, és egy lópata alakú mélyedésben felcsillanó forrásvízre mutatott. A fiú lehajolt, ivott és utána nyomban atyja után kiáltott. Az apa alig akart hinni a fülének. Álmélkodva kérdezte fiától: „Mi történt veled?" A fiú örömtől sugárzó arccal felelte: „Egy csodás szépségű és jóságos arcú asszonyt láttam az imént, kisgyermekkel a karján, aki egy forrásra mutatott. Ittam ebből a kis forrásból, és nyomban tudtam beszélni." Az apa megnézte a forrást, és ásni kezdett. Lassan kiszélesedett a nyílás, és ebből lett a SZENT KÚT! 

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

A kegyhelyen Kálmán Peregrin OFM, a kegyhely igazgatója, majd Sipos János bv. alezredes, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Humán Szolgálatának főosztályvezetője köszöntötte a zarándokokat: „A büntetés-végrehajtással kapcsolatos munkák nap mint nap sok lemondással, önfeladással járnak; mégis, e küzdelmes, feszültségekkel terhes feladatokat emberséggel, tisztelettel, a felebaráti szeretet szellemében kell ellátnunk, s ez magasabb rendű helytállást, nemes lelkületet kíván meg. Ebben a szolgálatban ad lelki segítséget a zarándoklat is”

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

A Kegytemplomban Bíró László tábori püspök celebrált misét, aki örömmel üdvözölte az első – remélhetőleg hagyományteremtő szándékkal is érkező – bv.-s zarándokokat. Beszédében Jézus és a farizeusok által elé vitt házasságtörő asszony történetét hozta fel példának. Arra bíztatott, hogy a megbocsátást és a nevelést szorosan együttműködve kell alkalmazni, mivel a bűnt nem lehet önmagában értelmezni, ahhoz a körülményeket és az embert is be kell vonni. Ferenc pápa szavaival élt, és azt mondta: "a történteket igazsággal, a személyt irgalommal közelítve meg” az egymás iránti és isteni szeretet emeli ki az embert az agresszivitásból.

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

A kollégáknak lehetőségük nyílt kérdezni is a Püspök Atyától, ahol olyan témákat vetettek fel, mint a tényleges megbocsátás, az emberi szabadság és az együtt munkálkodás.

A zarándoklatról a résztvevők nem távoztak "üres kézzel" – mindenkin látni lehetett a lelki feltöltődést, érezni lehetett a békességet, amellyel visszatérhettek munkahelyükre, és továbbadhatták Püspök Atya felszólítására "a lélek kenyerét".

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

A rendezvény szervezésében és lebonyolításában rendkívül sokat segített Hajdú Miklós, intézetünk börtönlelkésze, valamint a résztvevő bv. intézetek munkatársai, akiknek ezúton is köszönjük önzetlen segítségüket.

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció