Arany János és Tompa Mihály emlékév, avagy „Nem mind Arany, ami fénylik!”

Publikálva: 2017. április 28.

"A költőknek nagy hatalmuk van nem csak az emberi szívek, hanem az idő és enyészet fölött is!"

Vadnai Károly

A Büntetés-végrehajtás Központi Kórházban elhelyezett beteg fogvatartottak részére a büntetés-végrehajtási osztály reintegrációs tisztjei 2017-re programsorozatot indított két nagy költőnk: Arany János és Tompa Mihály születésének 200. évfordulója alkalmából.
Áprilistól decemberig minden hónapban más jellegű program indul a fogvatartottak részére, amelyeken az elítéltek által készített pályaművekkel lehet indulni. Minden hónap végén a legjobb eredményt elért fogvatartott írásos dicséretet kap, az év végén pedig egy fő fogvatartott tárgyjutalomban részesül.

[Arany János]

A havonta induló programok tartalmazzák a két nagy költő életére vonatkozó totót, versfelismerő versenyt, rajzpályázatot, versmondó versenyt, prózaíró, műveltségi vetélkedőt, továbbá esszéírást.
Az év végéig tartó programsorozat tetszést váltott ki a fogvatartottak körében, elindult egy egészséges versenyszellem köztük.

A programok változatosak: tartalmaz a két nagy költő életére vonatkozó totót, versfelismerést, műveltségi vetélkedőt, rajzpályázatot, versmondó-, illetve prózaíró versenyt, továbbá esszéírást.
Az év végéig tartó programsorozat elindulása tetszést váltott ki a fogvatartottak körében, elindult egy egészséges versenyszellem köztük.

Arany János 1817.március 2-án Nagyszalontán szegény református családban, késői gyermekként született. A szegény családi háttér ellenére sokoldalú műveltségre tett szert, felnőtt korára latin, görög, angol, francia és német nyelven íródott műveket olvasott, és fordítóként is tevékenykedett.

Arany János volt a legnagyobb balladaköltő, ezért a ballada Shakespeare-jének is nevezik. Igazán ismertté a Toldi című elbeszélő költeménye (1846) tette. Ez mellett számos ismert művet alkotott, köztük az Elveszett alkotmány, Őszikék, Buda halála, Bolond Istók, Letészem a lantot, Családi kör, és még sok más jelentősebb költeményeit is fel lehetne sorolni. Költői munkássága mellett volt tanító, újságíró, a Kisfaludy Társaság igazgatója, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és főtitkára is. Arany János 1882. október 22-én, 65 éves korában hunyt el Budapesten

[Tompa Mihály]

Másik nagy költőnk, Tompa Mihály 1817. szeptember 28-án született Rimaszombaton. A költő szegénysorú szülők első gyermekekéntlátta meg a napvilágot. Édesanyja halála után, ötéves korától apai nagyapja nevelte Igricén. Tompa Mihály lírai költeményeket, románcokat, népregéket írt.

Első költeménye, a Mohos váromladékon című románc volt. Bölcsészetet, jogot és teológiát tanult. Eperjesen nevelői állást vállalt, ahol többek között megismerkedett és barátságot kötött Petőfi Sándorral. A költő igazi pályáját, melyen haláláig megmaradt 1847 tavaszán találta meg, amikor is Beje Gömör vármegyei község református gyülekezetének lett a lelkipásztora.  Tompa Mihályt a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választotta. Halála előtt néhány hónappal az akadémia az ő költeményeit koszorúzta meg.
Tompa Mihály 1868. július 30-án hunyt el Hamván.

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció