Drogprevenciós program Miskolcon

Publikálva: 2015. február 5.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben a Drogambulancia Alapítvány munkatársai, a VÉDŐ-HÁLÓ Cellaprogram projekt keretében tartottak tájékoztató előadást a fogvatartottakkal közvetlenül foglalkozó személyi állomány 15 fős csoportjának.

Az Alapítvány, a KAB-ME-14-B-16019 azonosító számú VÉDŐ-HÁLÓ Cellaprogram projektet az intézet miskolci székhelyén és a Fiatalkorúak Regionális Büntetés-végrehajtási Intézete szirmabesenyői telephelyén valósítja meg, amelynek célcsoportja a drogprevenciós körleten elhelyezett fogvatartottak, valamint az intézet reintegrációs feladatait ellátó dolgozói.

Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A projekt célja, a B.-A.-Z. Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben és a Fiatalkorúak Regionális Büntetés-végrehajtási Intézetében elhelyezett elítéltek esetében a drogprevenció elősegítése, helyi szintű, széles spektrumú beavatkozásokkal az életminőség javítása, az egészség-promóciót segítő pozitív életszemlélet, az egészséges életvezetés közvetítése. A szakemberek törekvése arra irányul, hogy az erőforrások és lehetőségek kiaknázásával egy olyan életfelfogás alakuljon ki a kábítószert használókban, amelynek természetes velejárója a drogmentesség.
További szándék, hogy az egészségnevelő, oktató-nevelő és támogató szolgáltatás pozitív mintát nyújtson a kábítószer-használattal szemben.
A program univerzális, célzott és javallott prevenciós módszerekkel segíti elő a szerhasználattal szembeni vonzó alternatívák biztosítását, emellett biztosítja a segítő szolgáltatásokhoz való hozzáférést.

Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A programban megvalósítandó tevékenység két programelemből áll.
Az első ütemben az intézet – kábítószer megelőző és reintegrációs tevékenységében résztvevő – dolgozói részére „Szer-telenül” néven csoportfoglalkozást tartanak az Alapítvány munkatársai.
Ennek célja, hogy a büntetés-végrehajtási intézetben dolgozók megismerjék a szenvedélybetegségek fajtáit, a szenvedélykeltő szerek hatásait, valamint a prevenciós lehetőségeket. Fontos, hogy ezeket az ismereteket mindennapi munkájukba be tudják építeni.
A projekt második fázisában a programba bevont fogvatartottak részére „Ép testben ép lélek” címmel tréninget szerveznek a szakemberek.
A kiscsoportos foglalkozások során szerepjátékok, helyzetgyakorlatok módszerét alkalmazzák.
A tréning az önismeret-fejlesztésre, a kommunikációra, a kapcsolatalakításra, a harag- és agressziókezelésre, a csoporttevékenységre, a stressz-feldolgozó képesség, a szerhasználatra „nemet mondás” képességének fejlesztésére, valamint az egészséges élet elemeire terjed ki.

Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

A program eredményeképpen kialakul a résztvevők belső motivációja az egészséges életvitelre, életmódra, valamint fejlődik a személyi higiénéjük, a saját környezetük rendbentartására való igény, továbbá rendelkezni fognak azokkal a jártasságokkal, készségekkel, melyeknek birtokában önmagukat pozitív irányba tudják fejleszteni. Konfliktuskezelési készségeik javulnak, és képesek lesznek könnyebben beazonosítani a környezetükben azokat a gondokat, konfliktusokat, krízishelyzeteket, melyek szerhasználathoz vezethetnek.

Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció