A Dunaújvárosi SZC Lorántffy Zsuzsanna Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiumának galériájában 2018. január 22-én népi bőrműves kiállításának megnyitóján vett részt intézetünk. A kiállított bőrműves alkotások között a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet népi bőrműves képzésén résztvevő fogvatartottak munkáit is megcsodálhatták az érdeklődők.
„Nem a tárgy, az ember a cél.” Moholy-Nagy László magyar fotográfus, festő és formatervező szavaival nyitotta meg a bőrműves kiállítást Molnárné Lukács Anita, a Dunaújvárosi SZC Lorántffy Zsuzsanna Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumának tanára. Beszédében hangsúlyozta annak fontosságát, hogy nemcsak versben vagy zenében él a magyar kultúra, hanem tárgyakban, népművészetben is. Kettős érzéssel tölti el, hogy egyrészt fogvatartottakat taníthat, akik szabadságvesztésük ideje alatt tanulnak és így szereznek olyan végzettséget, amivel a későbbiekben boldogulni tudnak; másrészről pedig civilben nagyon elfoglalt emberek választották ezt a képzésüket, akik a szabadidejüket áldozzák arra, hogy egy teljesen új szakmát tanuljanak. A közös bennük az, hogy szabad akaratukból, a szakma iránti szeretetükből kezdték el ezt a tanfolyamot.
"Nagyon büszke vagyok a fogvatartottakra." - folytatta a tanárnő - "Többen rendkívül jó kézügyességgel rendelkeznek és van olyan is, aki azt mondta, hogyha szabadul, ezzel szeretne foglalkozni. Sokszor leesik az állam, hogy azok, akik ingerszegény környezetben élnek, a körülmények ellenére milyen színes belső világgal rendelkeznek." A büntetés-végrehajtási intézetben kézzel készül minden, kézzel varrták az öveket is. Fejenként egyet tudtak készíteni, van akinek ez az első és egyetlen saját munkadarabja. Fontos megjegyezni, hogy a szabad életben könnyen félbehagyunk dolgokat, hogy majd lesz helyette másik, ugyanakkor a bv. intézetben nincs más lehetőségük, csak a számukra biztosított alapanyagból tudnak dolgozni. A tanárnő dicsérő szavait követően az érdeklődők megnézhették a kiállított darabokat. A szervezők szándékosan nem írták ki, hogy kik készítették az alkotásokat, hiszen nem ez volt a lényeg, hanem a kreativitás és az alázat, amivel készültek a bőrműves termékek.
A bőrműves tanfolyam egy 2 éven át tartó képzés, amelynek során elméleti és gyakorlati órákon sajátíthatják el a szakma fogásait a tanulók, és sikeres vizsga esetén, 2019 februárjában OKJ-s bizonyítvánnyal lehetnek gazdagabbak.