A Pálhalmai Országos Bv. Intézetben a Humán-Pszicho 2002 Oktató és Szolgáltató Nonprofit Kft. által elnyert pályázat keretén belül kábítószer prevenciós programokon vesznek rész a fogvatartottak. A nyílt pályázatot a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet a Nemzeti Erőforrások Minisztériuma megbízásából hirdette meg 2014-ben.
A projektben a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet kábítószer-prevenciós és gyógyító-nevelő csoportjaiban elhelyezett szabadságvesztés büntetésüket töltő fogvatartottak a célcsoporttagok. A terápiás program elemei: önismeret-pszichoedukáció, autogén tréning, művészetterápiás foglalkozás és a leginnovatívabb elem az Állat-asszisztált (kutyás) terápia.
Az állat-asszisztált terápiában nagyon jó eredményeket értek el több területen, mint például fogyatékos embereknél, depresszió kezelésében, gyermekeknél, időseknél. Ezen tapasztalatok alapján vezették be először az amerikai börtönökben a kutya terápiát, majd az elért sikerek után egyre több országban, így hazánkban is.
A speciális csoportokban tematikus foglalkozások segítségével az állat és az ember közötti kapcsolat olyan emocionális szintre emelkedik, amelyben sikeresen kialakulnak, fejlődnek a résztvevő szociális-, kommunikációs-, emocionális képességei. Ezek a képességek hozzásegítik, hogy a re-szocializáció megfelelően végbemenjen, és a felnőtt szermentes életet tudjon élni a börtönön kívüli világban.
A lezajlott kutyaterápia után az az autogén tréninggel és a művészetterápiával folytatódik a program.