Közéleti teadélutánon tartott vetítéssel egybekötött alőadást a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka a szombathelyi intézetről, annak működéséről, feladatairól, illetve beszélt magánéletéről, családjáról, Szombathelyhez és Vép városához való személyes kötődéséről, 2015. április 24-én, pénteken.
A parancsnokot Vép város polgármestere, Kovács Péter, és az önkormányzat képviselőtestülete hívta vendégül, a hagyományos, kötetlen, beszélgetős teadélutánra, ahol rendszerint prominens személyek tisztelik meg a kisvárost, és beszélnek hivatásukról, magánéletükről, kedvenc elfoglaltságukról, szabadidős tevékenységükről.
Az asztalokon valóban mindenütt egy-egy forró kancsó tea, hozzá -Vép a világ közepe - feliratú csészék és ízletes sütemények várták az érdeklődő vendégeket, akik szép számal tisztelték meg a rendezvényt.
Ahogy a vépiek megtudhatták, Tóth Tamás Tibor parancsnok, serdülő válogatott labdarúgóként, edzőtáborban töltött néhány napot Vépen még 1981-ben, amelynek emlékét, egy színes, Képes Sport magazinból kivágott csapatkép is őrzi, amelyet azóta is nagy becsben tart. De a sors is úgy hozta, hogy az akkori csapatának kapusa, a vépi származású és családjával ma is ott élő Derdák Attila felesége, Derdákné Rózsa Hajnalka, jelenleg titkárnője az intézetben.
A parancsnok tartalmas előadásában bemutatta az intézet felelősségteljes, megfeszítet munkáját, amelyet a megfelelő fizikai, egészségi, pszichikai felkészültséggel rendelkező kollégái naponta megtesznek, de rávilágított a csapatösszetartó szabadidős elfoglaltságok, családi nap, kirándulások, sportversenyek fontosságára és meglétére is.
Bemutatta azt a sokrétű munkát, amelyet kollégái a fogvatartottak érdekében elvégeznek. Rámutatott a reintegráció szükségességére, amely azt jelenti, hogy a fogvatartottakat úgy kell felkészíteni a szabadulásukra, hogy azt követően hasznos tagjaivá tudjanak válni a társadalomnak. Ez a folyamat már a befogadás napján megkezdődik, és mindaddig tart, amíg nem szabadulnak. Ehhez hozzátartozik a fogvatartottak munkáltatása, oktatása, nevelése, szabadidejük folyamatos struktúrálása. Ezt szolgálják a szakkörök, tréningek, szaktanfolyamok, alap, közép és felsőfokú tanulmányok folytatása, a folyamatos munkáltatás, jóvátételi programok szervezése.
Az előadás végére, a civilek számára oly "zárt világ" így megnyílt kicsit, amelynek megismerését a bemutatott képek is nagyban szolgálták, színesítették. Betekintést kaphattak közelről egy parancsnok életébe, a civilek által gyakran titokzatosnak vélt világban zajló munkába.
Az előadást követően a parancsnok sok kérdésre válaszolt, nagy volt az érdeklődés mind a civilek, mind az újságírók részéről.
Vép nevében a polgármester nagyon megköszönte a jelenlétet, a tartalmas beszámolót, és kérte, hogy legközelebb is látogasson el Vépre, hiszen látszik, hogy nagyon sok érdekes kérdés vetődött fel, és bizonyára legközelebb is ugyanilyen figyelem fogadná ezt az érdekes témát.
Tóth Tamás Tibor parancsnok a szombathelyi börtön ajándékát adta át búcsúzóul a polgármesternek, amelyben a 125 éves jubileumra kiadott intézeti évkönyv is megtalálható volt.