Kápolna

„ ….a fegyenceknek igen díszes templomuk van, mely a roppant épülettömegből hátrészével szépen kimagaslik, a Dunától nézve impozáns látványt nyújt. Oltárához több lépcsőn megy fel az úr szolgája, mely úgy van beállítva, hogy a templom melletti jobb- és balhelyiségbenieknek is oda fön csak úgy lássák a szent ténykedéseket végző papot, mint lenn a templomban lévők.” (Karcsu Antal Arzén)

Forrás: Cservenák Péter gyűjteményébőlA börtönépítési program keretében - 1855 és 1885 között - kerülhetett sor a neogótikus börtönkápolna felépítésére, az elbontott konviktusi kápolna helyén, határozottan azzal a céllal, hogy a fegyencek részére méltó istentiszteleti helyet biztosítsanak.

A háromhajós kápolnát neogótikus építészeti stílusban, úgynevezett copfjegyekkel építették, pártázatos oromzat és kis fiatornyok díszítik. Az oltárhoz tíz lépcső vezetett, a főoltárkép a szeplőtelen szűzanya képét ábrázolta, mindkét oldalán egy angyallal, az orgona nyolcváltozékú volt. A toronyban harangok voltak. Jelenleg a harangok, az oltár és az orgona hollétéről nincs tudomásunk. A szentély sokszögzárású, a két mellékhajóban díszes fakarzat, és vaskorlátok láthatók. A falképek neogótikus stílusban készültek. Ma is látható a négy evangélista medalionba foglalt arcképe, attribútumok nélkül a sarkokban, valamint Szent Imre herceg és Jézus Krisztus arcképe a diadalívekben.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

A megmaradt freskókon festett angyalok (puttók) láthatók, plakátszerű megjelenítésben. A kápolna alja Kelheimi kőlap burkolatot kapott. A kápolna alatti dongaboltozatos altemplom vagy kripta még Migazzi idejében épült. A karzatok a körletek felől is megközelíthetők voltak, később az ajtókat befalazták. A börtönkápolna szellemtörténeti értéke jelentős, műemlékvédelmi szempontból értékes, eredeti állapotának visszaállítása kívánatos.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

A kápolna megépítése korában már szabályozott volt a fegyintézet lelkészeinek tevékenysége, mely kimondta, hogy a lelkész a házirend tekintetében közvetlenül az igazgató alárendeltje, más tekintetben egyenlő ranggal rendelkezik vele. A lelkész tevékenységét a fegyencek vallási és erkölcsi javítására határozták meg. Vasárnaponként a saját rítus szerint kellett szokásos istentiszteletet és hitelemző oktatást tartani. A meghatározott oktatásokra a fegyenceket kötelezően állították elő. A lelkész tevékenységének ki kellett terjednie hetente kétszer a munkahelyekre, naponta a betegség miatt elkülönítettekre és a magánfogságot töltőkre is. Előírták a lelkész számára, hogy a fegyenc súlyos betegsége, halálveszélye esetén a nap bármelyik időpontjában rendelkezésre álljon. A lelkész az elvégzett munkájáról köteles volt részletes jelentésben beszámolni, hogy a tapasztalatokat a fegyencek javítása érdekében felhasználhassák. A fegyintézeti lelkészekre vonatkozó szabályok tartalma hosszú ideig nem változott.

1949-ben a börtönökben működő lelkészi szolgálatot megszüntették, a lelkészeket elbocsátották, a templomot munkahelynek – fonalgombolyító, csillámfejtő üzem -, majd raktárnak rendezték be. Az intézet központi raktára egészen 2000-ig működött itt. Az intézet vezetése ekkor döntött a kápolna eredeti funkciójának visszaadása mellett.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Menü

Büntetés-végrehajtási Szervezet

Toborzás

Állampusztai Országos Bv. Intézet

Bács-Kiskun Megyei Bv. Intézet

Balassagyarmati Fegyház és Börtön

Baranya Megyei Bv. Intézet

Békés Megyei Bv. Intézet

Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bv. Intézet

Budapesti Fegyház és Börtön

Fiatalkorúak Bv. Intézete

Fővárosi Bv. Intézet

Győr-Moson-Sopron Megyei Bv. Intézet

Hajdú-Bihar Megyei Bv. Intézet

Heves Megyei Bv. Intézet

Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bv. Intézet

Kalocsai Fegyház és Börtön

Közép-dunántúli Országos Bv. Intézet

Márianosztrai Fegyház és Börtön

Pálhalmai Országos Bv. Intézet

Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet

Sopronkőhidai Fegyház és Börtön

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bv. Intézet

Szegedi Fegyház és Börtön

Szombathelyi Országos Bv. Intézet

Tiszalöki Országos Bv. Intézet

Tolna Megyei Bv. Intézet

Tököli Országos Bv. Intézet

Váci Fegyház és Börtön

Veszprém Megyei Bv. Intézet

Zala Megyei Bv. Intézet

Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Büntetés-végrehajtás Központi Kórház

Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet

NKE Rendészettudományi Kar Büntetés-végrehajtási Tanszék

Börtönmúzeum

TÁMOP 5.6.3 kiemelt projekt

EFOP 1.3.3. kiemelt projekt

Navigáció