A fogvatartottak társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítését, ezen keresztül az elkövetők bűnismétlési kockázatának csökkentését segíti elő a Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága 2016 októberében indított projektje. A célok eléréséhez a Széchenyi 2020 program keretében 3,5 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás használható fel 2020 nyaráig. A szabadulás utáni beilleszkedést elősegítő reintegrációs program a Közép-Magyarország régióban költségvetési forrásból valósul meg.

A „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt célja a jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetést töltő elítéltek és az előzetes letartóztatás alatt álló személyek társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése. Cél továbbá az elkövetők bűnismétlési kockázatának csökkentése: személyiség- és kompetenciafejlesztő csoportfoglalkozásokon, szakmaképzési és utógondozási programokon, a családi kapcsolatok megerősítésén keresztül fókuszálunk a célcsoport fejlesztésére.

A program nagy hangsúlyt fektet a helyi közösség bevonására: a fogvatartottak és szabadultak lakókörnyezetének tájékoztatására. A projekt új eleme, hogy 1000 fogvatartotti hozzátartozó számára is elérhetőek a humánszolgáltatások, ezzel is csökkentve a társadalmi kirekesztődés mértékét. Az álláskeresés és a visszailleszkedés gördülékennyé tétele érdekében a projektmunkatársak kapcsolatban állnak a társszervezetekkel és potenciális munkáltatókkal.

Országszerte összesen 4000 fogvatartott részesül a szolgáltatásokban. Közülük 1800 főnek lesz lehetősége kompetenciafejlesztő csoportfoglalkozáson részt venni. 1000 fogvatartott számára biztosított a lehetőség piacképes szakma megszerzésére.

A projekt megvalósításán a Budapesti Fegyház és Börtönben egy tanácsadó dolgozik, a helyi szakmai vezető irányításával, jelenleg tájékoztatást és toborzást végeznek. A körleteken elérhető plakátok és a szórólapok mellett a fogvatartottak egyéni és csoportos foglalkozásokon részletes információkat kapnak a szolgáltatásokról. Az érdeklődést elsősorban a szakképzések, valamint a foglalkozásokon való részvétel lehetősége keltették fel.

A projekt keretein belül elérhető szolgáltatások:
-A projektben dolgozó tanácsadók Egyéni Fejlesztési Tervet készítenek a bevont fogvatartottakkal, melyben a következő szolgáltatások szerepelhetnek.
-Kompetenciafejlesztő foglalkozás
-OKJ szakképzés, részszakképzés, egyéb betanító képzés
-Humánszolgáltatások:
--Életvezetési tanácsadás
--Pályaválasztás, pályaorientáció
--Álláskeresési felkészítés
--Munkaerőpiaci és foglalkoztatási információk nyújtása
--Szociális ügyintézés
--Segítő beszélgetés
--Önsegítő csoport
--Resztoratív érzékenyítő csoportfoglalkozás


A projektről bővebben a TEtt-program oldalán olvashatnak!

Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.