Az objektum biztonságának fokozása, a tiltott tárgyak bekerülésének minél hatékonyabb megakadályozása érdekében új személybejárati kaput és várakozó helyiséget építettek az intézet Venyige utcai objektumában. Az ünnepélyes átadáson a szalagot Csóti András bv. vezérőrnagy, országos parancsnok és dr. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke vágta át.

Az elmúlt időszakban egyre nagyobb problémát jelentett, hogy a hivatalos, vagy szolgálati ügyben érkezők együtt várakoztak a beléptetésre a hozzátartozókkal. Ez egyrészt lassította a szakmai munkát, másrészt akadályozta a látogatások lebonyolításának gördülékenységét.
Miután közel 1200 fő fogvatartott elhelyezésére szolgál a III. objektum, naponta közel 140 fogvatartott kapcsolattartását biztosítják 120 asztalnál és 12 biztonsági fülkében, ez több mint 200 hozzátartozó látogatását jelenti. Többek között ez is indokolta egy külön kapu és beléptető helyiség kialakítását, ahol csak a fogvatartottak hozzátartozói tartózkodhatnak.

Az új beléptető kapu és előtér Fotó: Fővárosi Bv. Intézet
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága támogatta az intézet javaslatát, ezért központi forrás bevonásával 2014. augusztus 25-én megkezdték a munkálatokat, amelynek kivitelezésével a Háder Lakatosipari Kft.-t bízták meg. A tervezést és statikai vizsgálatokat a 4 D Építész Stúdió Kft., a műszaki ellenőri feladatokat a BMSK Zrt. végezte, míg a munkálatokhoz szükséges gépeket a Profirent Kft. kölcsönözte. Saját kivitelezés keretén belül készült el a burkolat, az előtető, a járda, a bástyafal vakolása és festése, a térelválasztó elemek rögzítése, a világítás és az új nyílászárók behelyezése, mintegy 1,2 mFt összegben. Az új kapu és a hozzátartozó várakozó helyiség kialakítása 7 mFt-ba került. Fontos megemlíteni, hogy az átépítés során szem előtt tartották az uniós elvárásokat. Így az új kapu akadálymentesített, korláttal ellátott és tetőfedett. A munkálatokban a szakemberek mellett közel tíz fogvatartott vett részt. A két és fél hónapig tartó munka során rögzítették a térelválasztó elemeket, elkészítették az előtetőt és a járdát, vakolták és festették a bástyafalat, burkolták a belső helyiséget, valamint közreműködtek a világítás kialakításában. Az élőerő felhasználásával közel fél millió forinttal csökkentette az intézet a bekerülési költséget.
A beruházásnak köszönhetően a hozzátartozói be- és kiléptetés bonyolítása – a biztonsági szempontokat továbbra is szem előtt tartva – felgyorsul, így nem generálódik túlszolgálat a személyi állomány azon tagjainak, akik a látogató-fogadást koordinálják.

Cséri Zoltán bv. dandártábornok, intézetparancsnok beszédet mondott Fotó: Fővárosi Bv. Intézet
Cséri Zoltán bv. dandártábornok, intézetparancsnok így nyilatkozott:
- A látogatófogadás jogának fontos szerepe van a börtön világa és a társadalom közötti kapcsolattartásban, a büntetés letöltése utáni beilleszkedésben. E jognak jelentősége lehet abban is, hogy fennmaradjon a fogvatartott külvilág iránti érdeklődése, hogy megőrizhesse személyiségét, önértékelését, önbecsülését. Mérsékelhető a szabadságelvonással szükségképpen együtt járó kiszolgáltatottság-érzés, esetenként hozzájárulhat a felbomló családi kötelékek és egyéb szociális kapcsolatok pótlásához vagy helyreállításához.

Cséri Zoltán bv. dandártábornok büszkén mutatta meg dr. Bánáti Jánosnak (Magyar Ügyvédi Kamara elnöke) és a társszervek meghívott vezetőinek az elvégzett felújításokat Fotó: Fővárosi Bv. Intézet
A fogvatartottaknak a külvilággal, a hozzátartozókkal történő kapcsolattartása, valamint az említett magas létszám is indokolta a látogató kapu és helyiség kialakítását, amellyel – reményeink szerint – fokozzuk az objektum biztonságát, illetve a tiltott tárgyak bekerülésének megakadályozását. –mondta a parancsnok, aki hozzátette, hogy az új Bv. Kódex meghatározza, hogy az előzetesen letartóztatottaknak havonta 2x60 perc időtartamban kell biztosítani a látogatófogadást, ezzel a beruházással ennek a törvényi előírásnak is eleget teszünk.

Pallos Viktória