2016. augusztus 4-én szakmai tanácskozás keretében kerekasztal beszélgetést szervezett a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet a reintegrációs őrizet alkalmazásának tapasztalatairól. A program helyszíne a Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény Művészeti terme volt, ahol részt vettek az intézet képviselői, illetve a BVOP részéről Dr. Bogotyán Róbert bv. ezredes, a Fogvatartási Ügyek Szolgálatának vezetője, valamint a büntetés-végrehajtási bíró, a büntetés-végrehajtási ügyész, a Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának képviselője mellett reintegrációs őrizet alatt álló elítéltek, illetve reintegrációs őrizetből szabadult személyek is.

Tóth Gábor bv. ezredes megnyitja a tanácskozást Forrás: Intézet

"Finkey Ferenc magyar jogtudós, koronaügyész címben szereplő –  Börtönben lenni márpedig nem jó – hetven évvel ezelőtti megállapítását egyfajta jóslatként is értelmezhetjük, hiszen most lehetőség van arra, hogy a szabadságvesztére ítélt ne a börtönben töltse büntetését." – ezekkel a szavakkal nyitotta Tóth Gábor bv. ezredes, intézetparancsnok a témával kapcsolatos kerekasztal beszélgetést.

A megjelent elítéltek Forrás: Intézet

A tanácskozáson előadások hangzottak el a reintegrációs őrizet jogintézményének tervezett módosításairól, az országos és helyi tapasztalatokról, a bv. bíró előkészítő eljárással kapcsolatos elvárásairól, a reintegrációs őrizetbe helyezettek munkaerő-piaci helyzetéről, lehetőségeikről, illetve – színesítve a programot – az elektronikusan elérhető könyvtári dokumentumokról.

A törvényi szabályozás életbe lépése óta, azaz 2015. április 1-től országos szinten 283 esetben eredményesen lezárult a reintegrációs őrizet alkalmazása, jelenleg 170 elítélt tölti ítélete hátralévő részét a jogintézmény hatálya alatt. Megyei szinten ezek a mutatók a következők: 10 elítélt szabadulhatott problémamentesen a reintegrációs őrizetből, 10 elítélt pedig jelenleg reintegrációs őrizetben van..

Az intézet megkeresésére az elítéltek, és a volt elítéltek önként jöttek el a rendezvényre, amely ékes bizonyítéka a sikeres reintegrációnak. Az elítéltek részvételükkel és tapasztalataik megosztásával járultak hozzá a szakmai kerekasztal-beszélgetés sikerességéhez, hiszen ők is kiegészítették azon  észrevételeket, nehézségeket, illetve pozitívumokat, amelyek elősegítik a jogintézmény hatékonyabbá tételét.
Forrás: Intézet

A szakmai program talán legnagyobb hozadékaként értékelhető, hogy többoldalú kommunikációról volt szó, az utánkövetésről, a problémákról, a tapasztalatok megosztásáról.A párbeszéd megszüntetheti azt a szakadékot, amely a zárt falak között zajló szakmai munka és a szabadulás utáni élet tényleges feladatai, nehézségei között feszül egy-egy elítélt számára. Ez lehet az alapja annak, hogy a visszavezetés, a visszailleszkedés zökkenőmentesebb és sikeresebb lehessen.