2017. február 22-én két csoportfoglalkozáson rendhagyó módon emlékeztek meg a bűncselekmények áldozatairól az intézetben.

Forrás: Jász-Nagykun-Szolnok M-i Bv. Intézet

A foglalkozás célja a bűnmegelőzésen kívül az volt, hogy ne csak a klasszikus értelemben vett áldozat fogalmával legyenek tisztában a fogvatartottak, hanem azzal is, hogy nemcsak a bűncselekmény közvetlen sértettje számít áldozatnak. Minden olyan személy áldozatnak tekinthető, aki bizonyítottan a bűnelkövetés következtében szenvedett testi-lelki sérelmet.

Forrás: Jász-Nagykun-Szolnok M-i Bv. Intézet

Súlyos félelem, szorongás, trauma, pszichés zavar, ami ok-okozati viszonyban áll a történtekkel, ez mind áldozati jellemző. Benke Judit közalkalmazott elsősorban a börtönben lévők családtagjaira fókuszált interaktív előadásában. Hogyan hat a bebörtönzés a családi stabilitásra, milyen érzelmi terhet jelent a gyermekeknek, házastársnak, hogyan nehezíti a praktikus életvitelt, pénzügyi helyzetet? Milyen nyomasztó a bizonytalanság, kiszolgáltatottság, a tettel és következménnyel való szembesülés az otthon lévő családtagok szempontjából?

Forrás: Jász-Nagykun-Szolnok M-i Bv. Intézet

A résztvevők elmondása szerint sokan nem gondoltak még erre. A foglalkozás első felében készült rajzok (Mi történik velem, ha apám börtönbe kerül?)  megbeszélése során sokan megfogalmazták, milyen nehéz lehet, amikor kiderül, hogy apa valami törvénysértőt tett, nem lehet rá felnézni, illetve arról is szó esett, hogy szerintük kinek okoztak kárt, milyen jóvátételt látnának szükségesnek és kikkel szemben volna helye jóvátételnek.

Forrás: Jász-Nagykun-Szolnok M-i Bv. Intézet

Nagy Imre, az intézet lelkésze bevezetőjében a bűnbánatról, mint a megbocsátáshoz vezető út első lépcsőfokáról beszélt, bibliai és történelmi részleteket felidézve. Szó volt az Ószövetségi és a középkori büntetőtörvényekről is. A főhangsúly természetesen az okozott fájdalom, veszteség jóvátételén és a megbánás fontosságán volt.
A két interaktív foglalkozáson a 15 fogvatartott részéről tapasztalt empatikus viselkedés arra engedte következtetni az előadókat, hogy a jövőben talán körültekintőbbek, megfontoltabbak lesznek, és kerülik az ismételt bűnelkövetést, amely egyben a reintegrációs célokat is megvalósítja.