2015. november 3-án regionális szakmai napot tartottunk a Váci Fegyház és Börtönben, melynek témája „A Pszichoaktív szerhasználat Biztonsági és Fogvatartási kockázatai” volt. A környező (Pest megye, illetve Észak-közép magyarországi régió) bv. szervek biztonsági-, és fogvatartási szakemberei vettek részt a kölcsönös tapasztalatcserén, amelyen 30 vendég, az intézet állományából pedig 15 fő vett részt.

A rendezvény szakmai elöljárója Fok Róbert bv. ezredes, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Biztonsági Szolgálatának szolgálatvezetője, illetve a Magyar Börtönügyi Társaság Biztonsági Szekciójának képviseletében Nyima Tamás bv. ezredes volt. Az értekezlet Kopcsik Károly bv. ezredes, intézetparancsnok nyitotta meg.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Az első előadás keretében a témával kapcsolatos problémákról egyeztettek a jelenlévők, majd szakmai eszmecserét folytattak az intézeti tapasztalatokról, valamint a bevezetett intézkedésekről. Az értekezlet résztvevői részére összesítés készült az intézeti szerhasználat és tiltott tárgy előtalálási mutatóiról, továbbá a megelőzési, kezelési, kutatási stratégiákról.

A bevezető előadást követően a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet állományából Korbely Erik bv. törzszászlós tartott előadást „A mérgező biofű, avagy a varázsdohány szedi az áldozatait!” címmel. A prezentáció rendkívül impulzív és színes módon mutatta be a különböző szereket és hatásait.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Ezt követően három esettanulmányt mutattak be, majd a „Kezelési lehetőségek és stratégiák orvosi és pszichológusi szemmel” témában az intézet osztályvezető főorvosa, Dr. Bőgér-Kisvarga Anikó ka. és Pősz Krisztina bv. százados szakpszichológus tartott előadást.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Az előadás keretében a szakértők bemutatták az intézeti „plakátkampányt” ami a megelőzés egyik huzamosabb ideje fennálló eszköze, valamint a lehetséges alternatív kezelési módokat. (munkáltatás, terápiás munkáltatás, oktatás, képzés, kreatív foglalkozások, sportprogramok stb.).

A szünetet követően intézetlátogatásra nyílt lehetőség, melynek keretében az elhelyezési körleteken túl a közösségi-, sport-, és kreatív programok helyszínéül szolgáló kultúrkörletet, valamint a látogató fogadó helyiséget is bemutattuk. Mindezek után a vendégek megtekintették a Duna-Mix Kft. nyomda üzemében folyó munkáltatást, valamint az intézet neogótikus kápolnáját és a Doberdó körletet.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

Az ebédet követően levetítettük a „Cetli” című, elítéltek által készített, díjnyertes drogprevenciós rövidfilmet.

A program második felében az ORFK Kutyavezető-képző és Állatfelügyeleti Központ munkatársa tartott előadást. A „Biofű felderítési nehézségei, lehetősége szolgálati kutyával” összeállítás széleskörű szakmai kitekintést nyújtott a szolgálati kutyák alkalmazásáról, annak korlátairól, lehetőségeiről.

Forrás: Váci Fegyház és Börtön

A program zárásaként szakmai (biztonsági- és fogvatartási) workshopot tartottunk, melynek keretében az intézetek szakemberei kölcsönös tapasztalatcserét folytattak, megvitatták a további feladatokat, együttműködési lehetőségeket.

A program zárásaként Fok Róbert bv. ezredes tartott értékelést, aki hasznosnak és jó színvonalúnak értékelte a regionális szakmai napot, külön kiemelte annak a jelentőségét, hogy nem egy bekövetkezett eseményt, vagy negatív statisztikai mutatót követően került sor az értekezlet megrendezésére, hanem egy problémafelvető, megelőző szakmai nap okán nyílt lehetőség arra, hogy a Váci Fegyház és Börtön vendégül lássa a környező intézetek szakembereit.