A Kalocsai Fegyház és Börtönben másfél éve működő reintegrációs projektnek köszönhetően, 2015. április 30-án 18 női fogvatartott konyhai kisegítő szakmából sikeres vizsgát tett. A képzéssel OKJ-s bizonyítványt szereztek.
A TÁMOP 5.6.3 „A fogvatartottak többszakaszos, társadalmi és munkaerő-piaci reintegrációja és az intenzív utógondozás modellje” elnevezésű kiemelt projekt egyik alappillére, hogy a projektbe önként belépett fogvatartottak piacképes szakmát szerezzenek.
A szakmák kiválasztásánál törekedtünk, hogy illeszkedjenek az adott térség felvevőpiacához, ezzel is segítve, hogy szabadulásuk után minél nagyobb eséllyel kapcsolódjanak be a munka világába.
A szakma megszerzése, a tanulás folyamata és a bizonyítvány megszerzése ugyanolyan feltételekhez kötött, mint a kinti életben: elméleti és gyakorlati órák váltották egymást a szakmához szükséges előírt óraszámban. A képzés számukra ingyenes, részvételük és tanulmányi eredményeik alapján ösztöndíjban is részesültek.
A Kalocsai Fegyház és Börtönben - az országosan kialakított rendszer alapján - három főből álló szakmai stáb nyújt szolgáltatásokat a komplex segítségnyújtás érdekében. A fogvatartottak - akik folyamatosan kapcsolatban vannak a szakembereinkkel - egyéni és csoportfoglalkozások alkalmával például álláskeresési technikákat sajátíthatnak el, illetve személyes irataik pótlásában is segítő közreműködést kapnak.
Ezen felül humán szolgáltatások, jóvátételi programok, szabadulásra felkészítő foglakozások is folyamatosan valósulnak meg. A foglalkozások során, egymással és az intézettel hatékonyan együttműködve jutnak el a fogvatartottak a projektbe történő bevonástól, a készségfejlesztő tréningeken át a piacképes szakma megszerzéséig.
A szakmaképzésnek nagy jelentősége van abban is, hogy a fogvatartottak számára a tanulás, majd az azt követő sikeres megmérettetés, mint egy bizonyítvány megszerzése, önbizalmat adjon és kellő motivációt nyújtson egy új élet megkezdéséhez, és a beilleszkedés is sikeresebb lehet a szabadulást követően.