Sokan azt gondolhatják, hogy a komolyzene csak az emberek egy rétegére hat. Olyanokra, akiknek megvan hozzá a műveltsége. Olyanokra, akik megfelelő érzékenységgel rendelkeznek, mondhatnánk: „kellőképp finom lelkűek”.

Nos, van erre ellenpéldánk: 2015 adventjének vége felé, december 17-én a győri börtön kultúrtermében 3 művész adott koncertet. Nem először történt már, hogy a győri Váray család (Váray Tamás, Váray László és ifjabb Váray László) ajándékozta meg fogvatartotti közönségét karácsonyi koncerttel.

Fotó: GY-M-S Megyei Bv. Intézet

Mindezt a győri Öt Templom Fesztivál szervezésében a Bach-emlékév jegyében rendezték meg. A zenedarabok kiindulópontja, origója J. S. Bach volt, akinek zenéje elvezette a hallgatóságot a mai modern idők muzsikájáig. A klasszikus csembaló hangjától, a modern idők repülőgépgyárainak melléktermékéből létrejött vibrafon ünnepélyes csengésén át, a gitár pengéséig.

Fotó: GY-M-S Megyei Bv. Intézet


Mindazok, akik részesei voltak az eseménynek, tanúi lehettek annak, hogy a jó zene minden emberre hat. Lélekemelő hatásával nem válogat társadalmi rétegek, műveltségi szintek között. Mélyen megérint, felemel és megújít.
Karácsony környékén, amikor az ember családtól távol, rácsok közt kénytelen ünnepelni, különös jelentősége van a lélek ilyen mély lélegzetvételének. Liszt Ferenc nem véletlenül vallott így a zenéről: „A zene lelkem lélegzetvétele, s egyszersmind imádságom és munkám.”
Jánosa Attila, börtönlelkész