Röviden így lehetne összefoglalni annak a bűnmegelőzési célú előadásnak a lényegét, melynek keretében három fogvatartott mesélte el élete történetét hátrányos helyzetű fiataloknak.

"A társadalmi kohéziót erősítő, bűnmegelőzési és reintegrációs programok módszertani megalapozása" elnevezésű, TÁMOP-5.6.2-10/1-2010-0001 azonosító számú kiemelt projekt keretében valósult meg az a jóvátételi program, melynek megtartására 2016. február 15-én került sor a Családok Átmeneti Otthonában. A Családok Átmeneti Otthona Nyíregyháza város és Nyírpazony közigazgatási területén élő, válsághelyzet miatt otthontalanná vált családok, bántalmazott szülők és gyermekeik, krízishelyzetben lévő várandós anyák részére biztosít elhelyezést 2002 óta.

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

Dr. Nagy Erzsébet intézményvezető megnyitó beszédében elmondta, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre, hogy az otthon lakói ne térjenek le a helyes útról, ne váljanak bűnelkövetővé. Ehhez nyújtott most segítséget Drotár Zsolt bv. ezredes, a nyíregyházi börtön parancsnoka a bűnmegelőzési célú előadás megszervezésével. Az előadás keretében három elítélt nyíltan mesélt arról, hogy hol, milyen körülmények között nőttek fel, de családjukról, az elkövetett balhékról, a börtönben töltött időről, illetve arról is beszéltek, hogy ki várja őket odakint, illetve mit fognak csinálni a szabadulás után. A bűnmegelőzési előadás résztvevői személyes élettörténetükön keresztül szerettek volna segítséget nyújtani a veszélyeztetett fiataloknak és nehéz sorsú szüleiknek. A jóvátételi programot az intézetparancsnok az alábbi gondolatokkal zárta: "A kívülálló szemében a börtön egy zárt és misztikus világ, de aki tesz érte, az újra beilleszkedhet a társadalomba."