A Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet a 2016. évi Szent Adorján-napi programsorozathoz kapcsolódóan szeptember 17-én és 24-én két nyílt napot is szervezett a személyi állomány és hozzátartozói részére: szervezett csoportokban megtekinthették a jelenleg is működő, és a régi, már bezárt várbörtönt.

A program célja az volt, hogy munkatársaink családtagjai bepillanthassanak a börtön falai mögé, konkrét elképzelésük legyen arról a környezetről, ahol szeretteik nap mint nap szolgálnak, illetve megnézhessék a régi börtönben lévő körülményeket is.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet


Az új intézet 13 éves, de szinte újnak látszik. A kívülről egyáltalán nem börtönre emlékeztető épület udvarán gondozott virágoskert és csobogó fogadja az ide belépőket. Az épület jól tagolt, szellős, tiszta és rendezett, a munkavégzés feltételei országos viszonylatban is rendkívül kedvezőek.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet


Éles kontrasztot jelentett ezzel szemben a várbörtön a maga sötét, dohos épületével. A zárkák nagy része – melyet nem irattárként használ a törvényszék – az elmúlt 13 évben érintetlen maradt, így a látogatók mind a fogvatartottak, mind őrzőik helyébe képzelhették magukat.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Azok, akik az új börtönben is jártak, még élesebb kontrasztot tapasztalhattak és megállapították, hogy rabnak is, börtönőrnek is megváltás volt a költözés. A régi várbörtönben kialakított bemutató zárkák nagy sikert arattak, mint ahogy azok a zárkák is, ahol a híres betyár, Sobri Jóska vagy Mindszenty bíboros raboskodtak.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

A szűk sétaudvart azóta birtokba vette a borostyán, ami háborítatlanul nőhet, ma már nem veszélyezteti a biztonságot.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet


Jövőre ismét megnyitjuk a kapukat az érdeklődők előtt, ezúttal nem csak a hozzátartozók, de előzetes regisztráció után a város lakossága számára is.
Addig az intézet látogatására – elsősorban bűnmegelőzési céllal – előre egyeztetett csoportokban van lehetőség.

 

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet