A 2015. január 1-jén hatályba lépett a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013.évi CCXL. törvény egyik novuma, hogy a szabadult fogvatartottak pártfogási tevékenységét a bv. intézetekhez rendelt börtön pártfogó látja el.

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

Ennek apropójaként került kialakításra a Nyíregyházi Börtönben a börtön pártfogói munka végzéséhez szükséges iroda. A jövőben a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelő feladatai közé tartozik a börtönpártfogás, az utógondozás és a feltételesen szabadlábra helyezettek pártfogó felügyelete. Az iroda az Intézet szerves részét képezi, melynek bejárata kizárólag az utcafrontról közelíthető meg. Az iroda ilyen jellegű kialakításával az Intézet vezetésének nem titkolt célja volt az, hogy az iroda könnyen megközelíthető legyen, illetve a szabadult fogvatartott a pártfogónál történő jelentkezés során mentesüljön a börtön „emlékeitől”. Az iroda fogvatartotti munkával, Intézeti költségvetésből került kialakításra.

A büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelői iroda ünnepélyes átadására 2015. január 23-án került sor. A rendezvény elöljárója Juhász Ferenc bv.fhdgy. a BVOP Fogvatartási Ügyek Főosztálya, Pártfogó Felügyelői Osztályának osztályvezetője volt. A meghívott vendégek között jelen volt Dr.Tarcsa Csaba r.dandártábornok a Sz-Sz-B.Megyei Rendőr-főkapitányság Főkapitánya, Dr.Mozga Róbert az Igazságügyi Szolgálat Igazgatója, Dr. Nyakó Zsuzsanna a Nyíregyházi Törvényszék Elnöke, Dr. Pokoraczki András bv. bíró, és Gubányi Mihály a Büntetés-végrehajtási Intézet pártfogó felügyelője.

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

Drotár Zsolt bv.alezredes, intézetparancsnok megnyitó beszédében az alábbiakban foglalta össze a börtönpártfogási munka jelentőségét: „A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Büntetés-végrehajtási intézet pártfogó felügyelője, mint a szabadult fogvatartottak lakóhely szerinti illetékese, segítő munkájával vesz részt a szabadulást követő társadalmi reintegrációban.

A társadalom normakövető többsége szempontjából az a legfontosabb, hogy a kisiklott személyiségnek módja legyen visszatérnie a helyes vágányra. A bűnmegelőzés legfontosabb célja az, ha a bűnelkövetők nem lesznek bűnismétlők, ha megtalálják helyüket a társadalomban. A pártfogó felügyelő a pártfogolt ellenőrzésével és irányításával elősegíti annak megakadályozását, hogy a pártfogolt ismételten bűncselekményt kövessen el. Segítséget nyújt a társadalmi beilleszkedéséhez, az ehhez szükséges szociális készségek kialakításához, illetve a feltételek megteremtéséhez. Közreműködik a sértettek érdekeinek érvényesítésében.

 

 

Az eredményes végrehajtás érdekében a Büntetés-végrehajtás pártfogó felügyelője együttműködik a megyei egészségügyi, gyermekvédelmi és a szociális ellátást, támogatást vagy szolgáltatást nyújtó szervekkel, szervezetekkel, polgármesteri hivatalokkal. A pártfogó felügyelői iroda sajtó nyilvános átadásával az Intézetnek az volt a célja, hogy az érintettek, minél szélesebb körben értesüljenek arról, hogy a jövőben a pártfogói munka hol, hogyan és milyen keretek között fog működni.”

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet

Forrás:Sz-Sz-B.Megyei Bv.Intézet
A rendezvény sajtónyilvánosságára tekintettel a helyi média képviselői is részt vettek az irodaátadáson.