2016. szeptember 20-án 15 órakor "Rácsok mögött az ősz" címmel kiállítás nyílt a Szolnoki Törvényszéken a fogvatartottak és két személyi állománytag alkotásaiból.

Forrás: Intézet

A kiállítást Kissné dr. Szabó Judit, a Szolnoki Törvényszék elnöke nyitotta meg, majd átadta a szót Dr. Kis Istvánnak, a törvényszék civilisztikai kollégiumának vezetőjének, aki beszédében a fogvatartottak bezárt világában a szellem szabad szárnyalását, valamint a falakon kívüli és belüli alkotói tevékenység párhuzamait állította a középpontba.

Forrás: Intézet

Laczkó István bv. századosról elmondható, hogy igazi polihisztor. Gyermekkora óta érdeklik a művészetek, a zene, a tánc, a szobrászat, a film, és szívügye a hagyományőrzés. Brácsán játszik népzenekarban és aktív tagja a martfűi néptánc csoportnak is. Sportban is jeleskedik, szintén martfűi színekben az úszó és triatlon csapat tagja. Kiemelkedő alkotása a kiállításon megtekinthető kun parasztot ábrázoló fából készült szobra. Már több ízben is dolgozott együtt a másik kiállító munkatársunkkal, Benke Judittal. Ünnepi műsorok, hagyományőrző és színházi produkciók alkalmával közösen készítik fel a fogvatartottakat, de olyan is előfordult, hogy a százados úr közös szereplést vállalt népzenekarával és a fogvatartottakkal.

Forrás: Intézet

Benke Judit inkább az alkotó tevékenységet részesíti előnyben. Intézetünkben hatodik éve vezeti a kreatív és művészeti csoportot. A festészet mellett a fotózás is érdekli, több pályázaton is részt vett. A mostani kiállításon festményeiből láthatnak többet az érdeklődök. Úgy véli, hogy a fogvatartottakkal végzett együttes alkotás élménye neki is lehetőséget ad új tervekre, törekvésekre és abban reménykedik, hogy még sok új alkotással, esztétikus látvánnyal lephetik meg kollégájával együtt a közönséget.

Forrás: Intézet

A fogvatartottak alkotásai a heti rendszerességgel működő művészeti csoportfoglalkozáson készültek. A foglalkozások célja az önkifejezésen túl, hogy a közösségben végzett munka során a fogvatartottak gyakorolhatják a társas érintkezésben azokat az elvárt viselkedésformákat, amelyek a társadalmi reintegrációt segítik. A foglalkozásokon egyidejűleg olyan különböző készségek és kompetenciák fejlesztésére is lehetőség nyílik, mint például a felelős társadalmi magatartás, a kommunikáció, a véleményalkotás, a konfliktusok racionális kezelése, a szabálykövetés, a tolerancia, vagy a problémamegoldás.