A Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben május 26-án, idén második alkalommal Roma Esélyegyenlőség Napot tartottunk. Rendezvényünket két nevezetes nap ihlette: április 8. - nemzetközi roma-nap és május 5. - az esélyegyenlőség napja.

A tavalyi sikerből kiindulva idén is nagy lelkesedéssel kezdett a szervezésbe Horváth Gizella pártfogó felügyelő. Roma származása miatt szívügye, hogy a fogvatartottak megint olyan példaképekkel találkozhassanak, akikre felnézhetnek, akik hasonló körülmények közé születtek, mint ők, de hoztak egy jó döntést. Mégpedig azt, hogy más utat választanak, hogy más életet élnek.Fotó: Veszprém Megyei Bv. IntézetA rendezvény mottója idén is:
                                                    „Dönthetsz másképp!”
                    „Azt az utat, ami mögötted van, már nem javíthatod meg.
                    Viszont azt az utat, ami előtted van, még szebbé teheted!”

Műsorunkat házigazdaként a fogvatartottak nyitották meg, akik ebben az évben nemcsak zenei tehetségüket mutatták meg nekünk, hanem prózai mű is elhangzott. Külön figyelmet érdemel, hogy saját gondolataikat is hallhattuk az esélyegyenlőségről, kultúráról, kisebbségről.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. IntézetFotó: Veszprém Megyei Bv. IntézetA büntetés-végrehajtási szervezet, így a Veszprém Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet egyik alapfeladata a fogvatartottak reintegrációja, vagyis mindazon tevékenységek összessége, amely azt a célt szolgálja, hogy a fogvatartottak szabadulás után hasznos tagjaivá váljanak társadalmunknak, a bűnismétlés helyett a munkát és a családot választva jogkövető állampolgárokként éljenek. Ezért a Veszprém Megyei Roma Önkormányzat és intézetünk együttműködési megállapodás aláírásával fogalmazta meg jövőre vonatkozó közös terveit. Az együttműködés keretein belül lehetőség nyílik képzések, előadások, közös szervezésű rendezvények megtartására, mind a fogvatartottak, mind a bv.-s szakemberek részére, továbbá közös pályázatok benyújtására.

Fotó: Hauzler László

Az aláírás után Rupa Éva az önkormányzat elnöke a cigányhimnuszt énekelte el.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. IntézetA Roma Sajtóközpont idén második alkalommal hirdette meg pályázatát az Aranypánt Díj elnyerésére, amelyet olyan hétköznapi roma hősök kaphatják meg, akik életükkel, munkájukkal, kitartásukkal példaként állhatnak mind a kisebbségben élők, mind a többségi társadalomhoz tartozók elé. A következő vendégünk az idei év Aranypánt Díj nyertese, Jónás Tímea, a Nyírő Gyula Kórház pszichiátriai osztályának vezető ápolónője volt. Tímea mesélt gyermekkoráról, küzdelmeiről és arról, hogy minden csak elhatározás kérdése az életben. „Merjünk célokat kitűzni és ne adjuk fel! Bármennyire is úgy tűnik, hogy a helyzetünk kilátástalan, hozzunk döntést és bátran induljunk el az úton!” – mondta.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. IntézetAbban a szerencsében volt részünk, hogy nemcsak a nyertest hallgathattuk meg, hanem az egyik jelöltet is. Dr. Orsós Zsuzsa, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa már gyermekként meghozta döntését, hogy más életet szeretne élni. Első könyvét hét évesen kapta, ekkor határozta el, hogy tanulni fog. Életútja neki sem volt könnyű, de elárulta titkát: hasonlóan Tímeához azt hangsúlyozta, hogy hozzunk döntést és legyünk kitartóak, higgyük el, hogy nem az határoz meg minket, hogy hova születtünk, vagy hogy jelenleg hol vagyunk. Legyen célunk és legyünk kitartóak!

A rendezvény szervezésekor fontos szempont volt az is, hogy megismerhessünk olyan egyesületeket, civil szervezeteket, akik roma származású embereket támogatnak. Az egyik ilyen szervezet a Bagázs Egyesület. Képviseletükben dr. Kovács Krisztina számolt be tevékenységeikről, melyet Bag községben folytatnak. A bagi roma telepen működő Bagázs Egyesületet bagi és budapesti fiatalok közösen hozták létre azért, hogy egyesült erővel keressenek megoldásokat a közösséget érintő problémákra. A fő cél a helyiek bevonásával megvalósuló komplex közösségfejlesztés. Az egyesületet Both Emőke 2010-ben alapította.

Ha romák támogatásáról beszélünk, akkor ki kell emelnünk a közelünkben működő Snétberger Zenei Tehetség Központot. Képviseletükben dr. Bangó Lajos számolt be munkájukról. Elmondta, hogy  2011 júniusában Felsőörsön megnyílt a Snétberger Zenei Tehetség Központ, amely azóta is, minden évben 60-65 hátrányos helyzetű tehetséges fiatal számára biztosít 12 héten át tartó zenei képzést és tehetséggondozást. Beszélt arról, hogy az alapító Snétberger Ferenc is példakép számunkra életével, munkásságával.
Két tehetséges diák, Danyi Bertalan és Nagy Gergely Spanyolországba varázsolt minket azokkal a flamenco dallamokkal, melyeket nekünk játszottak.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Végül, de nem utolsó sorban, Papp Róbertet hallgathattuk meg, aki jelenleg szerkesztő riporterként dolgozik a Duna Televíziónál. Roma származású emberként fontosnak tartja, hogy megismerjünk olyan embereket, akik példaként állhatnak elénk. Ehhez a leghatékonyabb fórumot választotta, a médiát. Az Életkerék című műsor erről szól. Róbert példaképeket keres és mutat be, miközben saját maga is az, ezért igazán különleges az ő története.

 Fotó: Veszprém Megyei Bv. IntézetA rendezvényünket Németh Éva intézetparancsnok Müller Péter gondolataival zárta:

„Jövőd nincs készen - hanem szüntelenül készülőben van. És mindig van egy áldott és egy átkozott verzió. Minden igazi mester azt tanácsolja, hogy válaszd az áldottat. Ez a nehezebb út. Ma kevesen járják.”

Kívánjuk, hogy mindenki ezt a nehezebb, de áldott utat válassza és járja a jövőben, ahogy ezt mai vendégeink is tették.
Ezúton is köszönjük mindenkinek a részvételt. Jól sikerült. Az idén is.

Kapcsolódó anyagként ajánljuk a tavalyi roma napról készült cikk linkjét: http://bv.gov.hu/donthetsz-maskepp