Hetedik számához érkezett a Budapesti Fegyház és Börtön újságja, a Gyűjtőpont. Ennek kapcsán kérdeztük Gaál Béla ny. bv zászlóst és a lap készítésében közreműködő fogvatartottakat.

Egyre népszerűbb a Budapesti Fegyház és Börtön belső lapja, a Gyűjtőpont, legalábbis az intézet lakói egyre gyakrabban állítják meg a havilap állandó szerzőit a szinten, hogy megérdeklődjék, mikor érkezik a következő szám. A májusi kiadásban ráadásul a Gyűjtő novellapályázatának eredményhirdetése is helyet kap, így sok induló a lapból tudja meg, hogyan értékelte a zsűri az írását.

Forrás: Budapesti Fegyház és Börtön

Pető István, aki szerzőtársaival együtt a Gyűjtő A-objektumának könyvtárában dolgozik, azt mondja, környezetében kifejezetten várják a Gyűjtőpont megjelenését, sokan az állandó rovatokat keresik, mint a rabfórum, a Sütő László által írt könyvajánló vagy a többeket érdeklő kondisarok, de a Farkas József alezredes által szervezett pódiumbeszélgetésekről készült beszámolók is népszerűek.

Zentai György, az újság egyik riportere úgy véli, a siker egyik mutatója, hogy a vártnál kevesebb újságlapból sodornak cigarettapapírt a dohányzó fogvatartottak. „Megállítanak a folyosón, érdeklődnek, mit írok, olyanok is megállítanak, akikkel korábban nem is beszéltem.”

Gaál Béla ny. bv zászlós, a Gyűjtőpont szerkesztője úgy véli, a siker annak köszönhető, hogy a készítésben részt vevő fogvatartottak nagyon kreatívak, kezdeményezőek. „Annyi témájuk van, hogy kétszer ekkora terjedelmű újságot is meg tudnánk tölteni” – jegyzi meg.

Az intézet életében aktívan részt vevő és a civil életben fotoriporter-újságíró nyugalmazott zászlós a lap készítésén túl médiaoktatást is vezet a Gyűjtőben. Az A-objektumban lakók már végeztek a képzéssel, a Gyűjtő B-objektumában azonban jelenleg is hét fogvatartott vesz részt a tanfolyamon.

„Rendszeresen kommunikálok a szerzőkkel, ha belejavítok egy anyagba, azt mindig átbeszélem az érintettel. Egy műhelymunka során természetes, hogy előfordulnak viták, ahogy az is, hogyha az egyik fogvatartottnak jobb ötlete volt, elfogadtam” – mondja Gaál Béla.

A lapban helyet kapnak a börtön belső életét érintő információk, ír bele például Biczó László dandártábornok, a börtön parancsnoka is. A szerzők ugyanakkor azt remélik, hogy a jövőben lehetőségük lesz a fogvatartottak életében fontos kérdések megválaszolására is, a Kozma utcai épület esetleges átépítésével, a beszélővel vagy az elítéltek pénzügyeivel kapcsolatban.

A 600 példányban megjelenő Gyűjtőpontot egyelőre egy külső nyomdában állítják elő, amit aztán a fogvatartottak hajtogatnak a megfelelő méretre.