2016. március 10-én délelőtt „A társadalmi kohéziót erősítő, bűnmegelőzési és reintegrációs programok módszertani megalapozása” elnevezésű TÁMOP-5.6.2 -10/1-2010-0001 azonosító számú kiemelt projekt keretében, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben megvalósult jóvátételi programnak reintegrációs és bűnmegelőzési célja is volt.

Látogató diákok a sétaudvaron Forrás: Intézet

Elsősorban azt a célt szolgálta a szimbolikus értelemben vett jóvátételi program, hogy a fogvatartottak visszailleszkedését a társadalom támogassa, illetve megkönnyítse szabadulásuk után. Ennek érdekében a fogvatartottak a szolnoki Szolgáltatási SZC Ruhaipari Szakközép-és Szakiskolának készítettek bűnmegelőzési plakátokat, illetve a diákok az intézetlátogatást és a bűnmegelőzési intelmek meghallgatását követően megtekinthették a „Szabadság, szerelem” című március 15-i ünnepi műsor kosztümös főpróbáját.

Forrás: Intézet

Forrás: Intézet

A helyi közösség társadalmi befogadásának nagyszerű példáját mutatja az – már-már rendszeresnek mondhatóan , hogy a ruhákat a műsorhoz a Tisza Táncegyüttes biztosította. A női fogvatartottak kreatív csoportfoglalkozásokon hímzett keszkenőkkel viszonozták a Táncegyüttes segítségét, majd az egyik férfi fogvatartott a diákokhoz szóló levelét olvasta fel. Ebben elmondta, hogy az ünnepi műsorral a kultúrán keresztül szeretnék megmutatni a bennük lévő változni akarást, hiszen a kultúra szerves része a reintegrációnak.

Benke Judit utógondozó koordinátor, a résztvevők felkészítője Forrás: Intézet