Hét fogvatartott szabadulhat büntetése letöltése után szobafestő-mázoló, tapétázó szakmunkás bizonyítvánnyal. A májusi írásbeli és a gyakorlati vizsga után nagy örömmel vehették át bizonyítványukat.

Az intézet első alkalommal próbálkozott iskolarendszerű oktatás megvalósításával 2016-ban, amikor a Szolnoki Szakképzési Centrummal kötött együttműködési megállapodás keretében elindította ezt a szakmaképzést. Megyei intézet lévén, ahol többnyire előzetesen letartóztatottak kerülnek elhelyezésre, nehézkes kiszámítani, hogy egy fogvatartott két éven keresztül az intézetben tartózkodik-e. Így a 12 fogvatartottból heten tudtak eredményes vizsgát tenni, mert öten időközben szabadultak, azonban részükre biztosított volt civilben a képzés folytatása. Az oktatott szakma kiválasztásakor elsősorban az volt a fő célkitűzés, hogy a fogvatartottak olyan szakképzettséget szerezzenek, amelyet a büntetés ideje alatt és szabadulás után is hasznosíthatnak.

Forrás: Intézet

A szakmaképzés két évvel ezelőtt kezdődött az elméleti és a gyakorlati oktatás az intézet közösségi termében, illetve az intézet területén, folyosókon, zárkákban valósult meg.
A fogvatartottak az elmúlt két évben heti három napon, 8 órát ültek iskolapadban, vagy festettek, tapétáztak a zárkákban, folyosókon, helyiségekben. Május közepén kezdődött a vizsgák sora, először írásban adtak számot tudásukról a festőtanoncok, majd a gyakorlati vizsgán mutathatták meg tapétázó és festő tudásukat.
Forrás: Intézet

Forrás: Intézet

A végzett tanulók természetesen a civil életben megszerezhető szakmunkás bizonyítvánnyal egyenértékű okiratot vehetnek át, melyben nem kerül rögzítésre, hogy a büntetés-végrehajtási intézetben szerezték.

Forrás: Intézet