Idén második alkalommal adott lehetőséget a TÁMOP 5.6.3 projektben a veszprémi Örömhír Evangélikus Keresztyén Óvoda közösségi jóvátételre.

A veszprémi börtönből öt elítélt férfi vállalta, hogy önkéntesen, díjazás nélkül munkáját, tudását, tapasztalatát adja annak érdekében, hogy az apróságok otthonosabban érezzék magukat az óvodában. A felkészítés alkalmával nem tudhatták hova mennek és pontosan mi lesz a feladatuk, de őszintén, alázattal és örömmel vállalták ismeretlenül is a részvételt. Egyetértettek mindnyájan az okozott kár jelképes helyreállításának szemléletével és izgatottan várták milyen munka vár rájuk ezúttal.
Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Másnap munkaeszközökkel, szerszámokkal felkészülve érkeztünk a helyszínre. Az óvoda ablakain kíváncsi szempárok érdeklődve figyelték minden lépésünket. Az intézmény vezetője előadta elképzelését és munkához látott a rabok „Tett"-re kész csapata.
Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Figyeltem, ahogy elosztották a munkát egymás között. Láttam és éreztem, hogy valamennyien dolgoztak már földdel. Gyönyörűen, lépésről- lépésre haladva, tematikusan végezték feladatukat. Öröm volt nézni, ahogy egymást támogatva dolgoztak. Rövid idő alatt felásták az ágyásnak kijelölt füves területet és helyére illesztették az ágyásszegélyt. Égett a munka a kezük alatt.
A friss levegő és a napsütés motiválta őket. A feladattal korábban végeztek, mint azt előre tervezték. Felbuzdulva, az alkotás hevében felfrissítették az udvaron lévő két homokozót is.
A homok forgatása közben előkerült játékokat nagy gonddal gyűjtötték össze. A méter magas homokhegy gyermekkoruk elmékét idézte fel bennük. - mondták a feldolgozás alkalmával. 
Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Ott, akkor láthatatlanná vált rajtuk a tyúklábmintás ruha és a láthatósági mellény. Emberré lettek, akik egy nemes célért tesznek, és arcukat vállalva építenek, alkotnak, teremtenek. Négy órára elfelejtették, hogy honnan jönnek és hova térnek vissza… 
Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Köszönöm, hogy részese lehettem, ott lehettem, láthattam mindazt, amit a képek sem adnak vissza teljesen. Köszönöm annak az öt embernek a nevében is a lehetőséget, akik velem együtt átélhették mindezt. Bízom abban, hogy a jövőben még több börtönlakó ajánlhatja fel önkéntesen, díjazás nélkül, pusztán belső igényére hallgatva munkáját, együttműködését, helyreállítási szándékát egy jó cél érdekében.

Nagyné Horváth Zsuzsanna, utógondozó koordinátor