2016. október 19-én a szolnoki Sportrepülőtér és a Holt-Tisza-part adott helyet a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Védelmi Bizottság komplex gyakorlatának. A gyakorlatban a Honvédség három alakulata, a Megyei Rendőrkapitányság, a Megyei Katasztrófavédelemi Igazgatóság, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet, a KÖTIVIZIG, a Víz és Csatorna Művek Zrt., a Mentőszolgálat, a Polgárőrség, a Tisza Mentőcsoport, két árvízvédelmi komplex csoport, és több önkéntes egyesület is részt vállalt.

A Megyei Védelmi Bizottság történetében még nem volt olyan összetett, sok szervezetet megmozgató gyakorlat, mint amilyenre október közepén invitálták a társszerveket, az MVB és HVB tagokat, a települési vezetőket, és az érdeklődőket. A két helyszínen, több száz ember bevonásával megrendezett gyakorlat háborús konfliktust idézett, amelybe a természet tényezői is beleszóltak.

Forrás: Intézet

A gyakorlat célja az MVB komplex feladatrendszerének szemléltetése, valamint az együttműködő szervezetek képességeinek bemutatása volt. A feltételezés szerint egy Jász-Nagykun-Szolnok megyében áthaladó NATO konvojt fegyveres támadás ért. A támadást visszaverték, de az egyik támadó autó elmenekült. A konvojparancsnok a rendőrség segítségét kérte, a sebesülteket a mentőszolgálat látta el. A menekülő autó, hosszabb üldözés után, Alcsi-szigetnél a Holt-Tiszába rohant, az autóból kikerülő szennyeződések veszélyeztették a polgári célú tartalék vízkészletet.
A terrorcselekmény miatt kialakult helyzetet súlyosbította, hogy az őszi elhúzódó esőzések miatt rendkívüli árvízi készültség volt érvényben. Az intézet ezen a ponton kapcsolódott be a gyakorlatba, 8 elítélt őrzéssel homokzsákokat lapátolt tele a gáton. A zsákok megrakodása után a meghatározott helyre történő telepítésben az elítéltek együttműködési hajlandósága és magatartása kifogástalan volt, az intézetre háruló feladatot hibátlanul végrehajtotta a személyi állomány is.

Tóth Gábor bv. ezredes, bv. tanácsos megtartotta szakmai tájékoztatóját Forrás:Intézet

A gyakorlatot megtekintő települési vezetők hasznos tapasztalatokat nyertek, hiszen közvetlen közelről látták, miként jön mozgásba egy hatalmas gépezet, miként épülnek egymásra a feladatok, és hogyan fogható össze az irányítás. Mindez jól kidolgozott protokoll szerint történt, amelynek elemeit szemléletes narrációk, szakmai előadások ismertették az érdeklődőkkel.