A fogvatartottak a szabadulásuk után sokszor állnak kihívások előtt: legyen az álláskeresés, szociális ügyintézés, esetleg a családi kötelékek szorosabbá fűzése. A társadalmi visszailleszkedésben segítik a fogvatartottakat a szakemberek a Tököli Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben, valamint a Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézetében is.

A foglalkozások célja a jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetést töltő elítéltek és az előzetes letartóztatás alatt álló személyek társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése. Cél továbbá az elkövetők bűnismétlési kockázatának csökkentése: személyiség- és kompetenciafejlesztő csoportfoglalkozásokon, szakmaképzési és utógondozási programokon, a családi kapcsolatok megerősítésén keresztül fókuszálunk a célcsoport fejlesztésére.
A program nagy hangsúlyt fektet a helyi közösség bevonására: a fogvatartottak és szabadultak lakókörnyezetének tájékoztatására. Az álláskeresés és a visszailleszkedés gördülékennyé tétele érdekében a projektmunkatársak kapcsolatban állnak a társszervezetekkel és potenciális munkáltatókkal.

Forrás: Tököli Országos Bv. Intézet

A program megvalósításán intézetünkben három tanácsadó dolgozik a helyi büntetés-végrehajtási intézeti szakmai vezető irányításával. A projektre 2017 tavaszától a toborzás és tájékoztatás elindult. A Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézetében két tanácsadó, a Tököli Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben pedig egy tanácsadó kezdte meg a Közép-Magyarországi Régión belül a projekt megvalósítását. Az intézetben plakátok adnak hírt a programról, illetve minden zárkába jutott a projekt szóróanyagaiból. A fogvatartottak egyéni és csoportos foglalkozásokon részletes tájékoztatást kapnak a szolgáltatásokról 2017 szeptemberétől, amikor is személyiségfejlesztő foglalkozásokon vesznek részt. Az eddigi tapasztalatok alapján az intézetben lévő elítéltek érdeklődését főként az iratpótlás, a segítségnyújtás lehetősége a szabadulást követően a napi ügyek intézésében, a jövőkép kialakítása keltette fel.
A projekt keretein belül elérhető szolgáltatások:
- A projektben dolgozó tanácsadók Egyéni fejlesztési Tervet készítenek a bevont fogvatartottakkal, melyben a következő szolgáltatások szerepelhetnek.
- Kompetenciafejlesztő foglalkozás
- OKJ szakképzés, részszakképzés, egyéb betanító képzés
- Humánszolgáltatások:
      o Életvezetési tanácsadás
      o Pályaválasztás, pályaorientáció
      o Álláskeresési felkészítés
      o Munkaerő-piaci és foglalkoztatási információk nyújtása
      o Szociális ügyintézés
      o Segítő beszélgetés
      o Önsegítő csoport
      o Resztoratív érzékenyítő csoportfoglalkozás
A projektben a munkaerőpiaci és társadalmi reintegrációt segítő szolgáltatások egy része a bevont fogvatartottak hozzátartozói számára is elérhetőek.