Szobafestő részszakképesítést adó OKJ-s szakmaképzés indult a veszprémi börtönben.

A TÁMOP 5.6.3 projekt, Európai Uniós forrásból megvalósuló "A fogvatartottak többszakaszos, társadalmi és munkaerő piaci reintegrációja és az intenzív utógondozás modellje” címet viselő programja keretében 18 fogvatartottnak nyílt lehetősége szobafestő szakmát szerezni, szabadságvesztés büntetésük ideje alatt.
A képzésre a rabok önkéntesen jelentkeztek, alapfeltételként még az általános iskola 8 befejezett osztálya sem volt meghatározva, így a csoportból két fő – akiknek 6 illetve 7 osztály elvégzéséről van csak bizonyítványa -  is nekirugaszkodhatott a feladatnak, hogy egy „piacképes” szakmában jártasságot szerezzen. A többiek közül öten már szakmával rendelkeznek, tizenegy résztvevőnek pedig az általános iskola a legmagasabb végzettsége.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Ahhoz, hogy a szakképzésbe bevonjuk őket először egy 2x60 órás személyiségfejlesztő tréning önismereti és konfliktus kezelési moduljain kellett bizonyítaniuk, hogy együttműködnek, aktívan és tevékenyen dolgoznak velünk, annak a célnak az elérése érdekében, hogy szabadulásuk után szakképzettség birtokában, megélhetési esélyeiket kiszélesítve, a többségi társadalom normáit követve tudjanak megállni a lábukon.  
A tanfolyam időtartama 480 óra, mely elméleti és gyakorlati oktatási részekből áll, mindkettő itt, az intézet falain belül kerül lebonyolításra. Az elméleti órákat börtönünk egyik tantermében tartják az OKTKER képző szervezet oktatói, a gyakorlati foglalkozások során pedig intézetünk különböző helyiségei kapnak új színeket a tanulók keze nyomán.  
A képzés előre láthatóan ez év áprilisának végén fejeződik be. A szobafestő részszakképesítés megszerzésével fogvatartottjaink szabadulásuk után akár egyéni vállalkozóként is működhetnek a jövőben, a bizonyítványukon pedig nem lesz nyoma annak, hogy azt börtönben szerezték.

Fotó: Veszprém Megyei Bv. Intézet

Az első tanítási napot „röpdolgozattal”, egy szintfelmérő teszt kitöltésével kezdték. Gál Ferenc oktató elmondta, a geometriai feladatsor kitöltése után képet kapnak arról, ki milyen tudással rendelkezik, ennek megfelelően alakítják speciálisan a tananyagot. A szakmai elvárásoknak azonban a tanfolyam végén minden tanulónak meg kell felelni, ugyanúgy, ahogy a szabad életben tanulóknak.
Nagy feladat áll e 18 fős tanuló csoport előtt, a szakképzés rendszerességet, szorgalmat igényel, amit némelyek közülük korábban nem gyakoroltak. Kíváncsian várjuk, hogy boldogulnak. Munkájukról a folytatásban beszámolunk.