Sajnos az elmúlt időszakban az intézet ún. füves sétaudvara siralmas látványt nyújtott. Bár a várostól néhány éve kapott beton pingpongasztalt nagy örömmel fogadta az intézet – a fogvatartottak azóta is nagy lelkesedéssel játszanak rajta –, de akkor ehhez a zöldterület egy részét fel kellett áldoznunk. Azután az ásott kút beomlása miatt rövid időn belül a maradék fű is oda lett, a sétaudvar egy részét hetekre le kellett zárni. Az intézetnek önerőből maximum a sportolástól elzárt terület újrafüvesítését sikerült volna megoldania.
2015 nyarán kapva kaptunk a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága által kiírt „Reintegrációs program megvalósítása a nyár jegyében” című pályázaton, mertünk nagyot álmodni: a kopár, megannyi bakancs által legyúrt földdarab helyére egy kedves virágoskertet vizionáltunk, melynek megtervezéséhez segítséget kértünk a Tubakert Kft-től.
A cég profi kertépítéssel foglalkozik hosszú évek óta; elhivatottságukat, profizmusukat mi sem bizonyítja jobban, mint elnyert díjaik: 2011-ben és 2013-ban ezüstérmesek, míg 2014-ben aranyérmesek lettek a Magyar Kertépítők Versenyén.
A Kft ügyvezető igazgatójában, Tuba Péter úrban rögtön partnerre leltünk: ingyen elvállalta az általunk megálmodott kiskert látványtervének elkészítését, majd összeállította a szükséges növények listáját. Vállalta azt is, hogy amennyiben pályázatunkkal elnyerjük a kívánt összeget, a kiszállításkor ültetési- és gondozási tanácsokkal lát majd el bennünket, ezzel a kertépítés költségét – a fogvatartottak kétkezi munkáját kihasználva – megtakaríthatjuk, a teljes elnyert összeget a virágok és cserjék beszerzésére fordíthatjuk.
A pályázat benyújtása után méltán reménykedtünk a kedvező elbírálásban, hiszen mi magunk nagyon bízunk benne, hogy a megálmodott kert több szempontból is pozitív hatással lesz fogvatartottjainkra. Csak néhány a sokból: a tervezett „gyógyító kert” kialakítása várhatóan elősegíti a feszültségek feloldását, mind a kertet passzívan szemlélő, mind aktív használók körében. Minden korosztály számára lehet kertgondozási feladatot adni, ezáltal a felelősségérzet, az önbizalom és a gondoskodás átélése érzelmi fejlődéshez vezet. A kert fenntartása során a résztvevők közötti kommunikáció elősegíti a szociális készségek javulását. Az életvezetési képességek finoman fejleszthetők, mivel a kert életében folyamatos, egymásra épülő feladatokat kell elvégezni. A természettel való szoros érintkezésben spirituális élményt él át a kerthasználó. Röviden ennyi, de bőven lehetne még bővíteni a sort.
Mivel pályázatunk elnyerte a bírálók tetszését is, rövid időn belül megvalósíthattuk az álmunkat elítéltek, előzetesen letartóztatottak bevonásával: mintegy 50 cm mélyen kicseréltük a talajt, majd elültettük a terveknek megfelelően a növényeket.
Miután a parancsnokság „zárkavirág” programunkat és a folyosók felvirágoztatási tervét is támogatta egy kisebb összeggel, a gyönyörű kert további gondozása az időközben megalakult kertészeti szakkör révén további feladatokat is kap majd, az intézetünkben megfordulók pedig ennyivel is igényesebb környezetben élhetnek az elkövetkezőkben.
“Alkosd és ápold lelkedet, mint egy kertet, vigyázz az élet évszakaira, mikor a gyomlálás, a gazszedés, a trágyázás ideje van, s a másikra, mikor minden kivirul lelkedben, s illatos és buja lesz, s megint a másikra, mikor minden elhervad, s ez így van rendjén, s megint a másikra, mikor letakar és betemet fehér lepleivel mindent a halál. Virágozz és pusztulj, mint a kert: mert minden benned van. Tudjad ezt: te vagy a kert és a kertész egyszerre.” (Márai Sándor)