A Sopronkőhidai Fegyház és Börtön támogatást nyert a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által kiírt bűnmegelőzési pályázaton. A Belügyminisztérium támogatásával május 15-ig megvalósult projekt keretében komplex irodalmi és művészetterápiás foglalkozáson vett részt tizenöt-tizenöt fogvatartott.
A terápiás célú tevékenységet a fogvatartottak és szabadultak, bűnelkövetők és hozzátartozóik, családtagjaik, azaz a kriminalitásban bármilyen módon érintettek társadalmi és munkaerő-piaci beilleszkedését segítő civil szervezet, a Váltó-Sáv Alapítvány, mint együttműködő partner végezte, akik alkalmanként két munkatársukkal bonyolították a foglalkozásokat.
A projekt célja volt a személyiség, valamint szociális kompetenciák fejlesztése, végső soron a fogvatartottak reintegrációjának támogatása, családi kapcsolatainak erősítése, mindezek által pedig a bűnismétlés kockázatnának csökkentése.
Az irodalomterápiás foglalkozásokon a résztvevő fogvatartottak egy-egy irodalmi mű – többségében egy-egy novella, vers - alaposabb elemzésén keresztül több életkor és élethelyzet konfliktusait, problémáit megjelenítve, feldolgozva azonosulhattak egy-egy szereplővel, helyszínnel, az olvasottak megvitatásával különböző nézőpontokból vizsgálták meg egymást és a saját helyzetüket is. A foglalkozások arra ösztönözték a résztvevőket, hogy a saját gondolataikat, véleményüket kifejtsék, érvényesítsék, és ezeknek a beszélgetéseknek a hatására megtanulhattak jobban figyelni a másikra.
A művészetterápiás fókuszú foglalkozásokon többféle alkotófolyamat során többféle saját készítésű alkotás – többek között emléktárgyak, üdvözlőkártyák, képeslapok – született, melyek a családi kapcsolatok erősítésén túl lehetőséget adtak arra, hogy a büntetés végrehajtási intézeten belüli élethelyzet a szabadidő hasznos eltöltésével javulhasson.
Az egyes témákkal kapcsolatban szembesülhettek azzal, hogy ugyanarról a témáról az embereknek különböző lehet a véleményük, és az eltérő vélemények kapcsán megtanulhatták egymást, illetve a véleménykülönbözőséget tolerálni.
A résztvevő fogvatartottak visszajelzése alapján a program sikeres volt, a résztvevők számára hasznos időtöltésnek bizonyult.