A Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön Börtönmúzeuma jóvoltából a bv. intézet szakemberei bűnmegelőzési célú előadásokat tartottak a Békés megyei Dévaványán, a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum közelmúltbeli rendezvényén.
Egy időben két helyszínen is, a Ványai Ambrus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában és a Gyulai Szakképzési Centrum Dévaványai Szakképző Iskolája és Kollégiumában hallhatták az érdekes, és minden bizonnyal hasznosítható előadási anyagot a tanulók és kísérő tanáraik.

A Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön börtönmúzeuma mozgó kiállításával és előadásaival két helyszínen járt a Békés megye északi részén található Dévaványán. A bv. intézet szakemberei bűnmegelőzési célú előadásait egy időben két helyszínen is hallhatták a tanulók. A Ványai Ambrus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolából 199 tanuló és 16 kísérő tanár vett részt a programon. A Gyulai Szakképzési Centrum Dévaványai Szakképző Iskolája és Kollégiumból 125 középiskolás diák és 14 kísérő tanár volt jelen.

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Még a rendezvény előtt Mile Lajos, Dévaványa alpolgármestere, a helyi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke elmondta: a KEF rendezvényén tartott már előadást dr. Zacher Gábor, a nemzet toxikológusa, Zahorán Ádám ultrafutó is beszámolt a sportos élményeiről. Nemrég Sátoraljaújhelyre kirándultak, ahol meglátogatták az ottani Börtönmúzeumot is – akkor merült fel, hogy a büntetés-végrehajtási intézet szakemberei is tartsanak előadást a fiataloknak.

Az előadások egyik leglátványosabb része volt, amikor a diákok megnézhették belülről a rabomobilt, vagyis azt a járművet, amivel a fogvatartottakat szállítják, előállítják. Az előadásokon pedig arról is szó esett, hogy miként töltik a hétköznapokat az elítéltek a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönben. Több információ volt olvasható a plakátokon, a kiállítási molinókon, valamint meghökkentő videókat is levetítettek a fiatalok számára arról, mi számít bűncselekménynek, hogy előzhetik meg az áldozattá válást.

Fotó: Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön

Ahogy az előadásban, úgy az egyik videóban az internet veszélyeire hívták fel a figyelmet: miért kell óvatosnak lenni, miért nem szabad figyelmetlennek és hiszékenynek lenni. Nem ajánlott személyes adatokat megosztani a közösségi portálokon, illetve olyan dolgokat, például fényképeket, amikkel mások visszaélhetnek, amik később – például felvételinél, állásra jelentkezésnél – kellemetlenek lehetnek. Téma volt a Cyberbullying, vagyis az a bűncselekmény, mikor az interneten keresztül zaklatják a fiatalokat.