Tóth Tamás Tibor bv. dandártábornok, intézetparancsnok hagyományteremtő módon bűnmegelőzési célú előadást tartott a Brenner Általános Iskola és Gimnázium nyolcadikosainak, 2016. április 14-én és 15-én.
Nem válnak depresszióssá a fogvatartottak a sok év alatt? Tényleg rosszabbul viselik a nők a bezártságot? Az életfogytiglanra ítélt látja értelmét, hogy vallási foglalkozásra menjen? Hány éves kortól kerülhet egy fiatal börtönbe? Záporoztak a kérdések a diákoktól, a szemlátomást számukra érdekfeszítő téma és különleges világ láttán, hallatán.
Már önmagában a tábornok megjelenése, jelenléte, az egyenruha látványa nagy izgalmat keltett az iskola folyosóin a kicsik és a nagyok körében egyaránt. Lélegzet visszafojtva hallgatták a parancsnokot, de egyszerre bevonódtak és érdeklődéssel kérdeztek is.
Hasznos és jó elgondolás volt, amikor a Szombathelyi Egyházmegye és a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet között januárban megköttetett együttműködésben Dr. Veres András megyéspüspök és Tóth Tamás Tibor intézetparancsnok megállapodtak abban, hogy a püspök úr által fenntartott iskolában a diákok részesülhessenek bűnmegelőzési célú előadásban is a vallási nevelés mellett.
Mindkettőnek célja a szabálykövetés, a fegyelem, a tisztesség követése és megtartása, az erre való buzdítás, és az előadással az elrettentő példa bemutatása is. Egyúttal pedig a figyelemfelhívás a veszélyekre.
A nagyszerű előadást érdeklődő figyelem, aktív hozzászólások, és odaillő kérdések kísérték. A parancsnok projektoros kivetítőn bemutatta a szombathelyi intézetet, beszélt a végrehajtási fokozatokról, a fogvatartottak életrendjének szabályozottságáról, a szabadság elvonásról. Rámutatott, hogy sokszor az ártatlannak tűnő diákcsínyek milyen hamar elvezethetnek ahhoz, hogy valaki törvénybe ütköző cselekményt kövessen el, és ennek eredményeképpen börtönbe kerüljön.Beszélt külön a fiatalkorú elítéltekről, az ő helyzetükről is. Hangsúlyozta továbbá az internet, a facebook, az online világban elkövethető bűncselekmények jelentőségét, amik leginkább a fiatalságot kísértik meg először.
Sajátos és remek összefonódás volt, amikor az előadás és közös beszélgetés végén, Dr. Stift Zoltán Angelico atya, a börtön lelkésze is szólt a fiatalokhoz. Már csak azért is, hiszen korábban ezen katolikus iskola hittantanára volt, és nagy szeretettel fogadták a tanárok és a diákok is. Beszélt arról, hogy a civil világban is sokszor nehéz reményt kelteni egy elesett, hibát elkövetett emberben, de még nehezebb ez a börtön falai között, ahol egy fogvatartott az ítélettel döntést kapott arról, hogy egy időre nincs szüksége rá a társadalomnak. De itt segíthet a végtelen Istenbe vetett hit és bizalom. És ez a hit segítheti a fiatalokat is a mindennapokban, megmaradni a tisztesség, az egyenesség, a bűntelenség talaján.
A parancsnok búcsúzóul felhívta a fiatalok figyelmét arra, hogy vigyázzanak egymásra, tartsák be a szabályokat és segítsék egymást a mindennapoban. Az iskola igazgatója, az osztályfőnök tanárnők és a diákok is köszönetüket fejezték ki az órák végén, és elmondták, hogy ezt a témát még osztályfőnöki óra keretében mindenképpen átbeszélik majd, és izgalommal várják a folytatást jövőre.