„Mint cseppben a tenger.....” címmel dokumentumfilm forgatás zajlott a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben.

A dokumentumfilmet az alkotók a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány szervezésében, az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékévének programirodája által meghirdetett filmpályázaton elnyert támogatásból finanszírozzák.

A Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben a Szohár Ferenc producer által vezetett stáb hosszú órákon keresztül forgatta a nyilasok sopronkőhidai áldozatainak, és az 56-os győri hősöknek emléket állító dokumentumfilm képkockáit.

Fotó: Szohár Ferenc

Hogy miről is szól ez a dokumentumfilm?

Erről Erdélyi János filmrendező a következőket mondta:

1989. június 15-én, a zsúfolásig megtelt soproni templomból gyalog indultunk Sopronkőhidára. Lyukas zászlókkal és azzal a hittel, hogy nem csak végtisztességet adunk az 1956-os forradalom mártírjainak, hanem végleg leszámolunk a gyilkos "létező szocializmussal".

Este volt mire az addigra már azonosított áldozatok nyughelyére értünk, a részben már kitisztított akácosba. Ott ültek az első sorban a kivégzettek hozzátartozói, Szigethy Attila, Földes Gábor, Tihanyi Árpád, Gulyás Lajos, Weintrager László és a többiek szerettei.

Mi akkor a mosonmagyaróvári sortűzről készülő "Vérrel és kötéllel" című filmünket forgattuk.

Talán soha nem éreztem, hogy ennyire együtt vagyunk a szereplőinkkel, hogy nem csak az övéké, hanem a miénk is ez a nap.
Hosszú, méltó ünnep volt.

Másnap még kint voltunk a kopjafánál, hűvös szél fújta hajunk, és ahogy az emelőkosár fölemelkedett az akácos fölé, hogy egy totál képet készítsünk, éreztük, eljött a szabadság, amit nekik is köszönhetünk.

Azóta próbálom elmondani filmben 1956 hőseinek, áldozatainak igazát. A Sortűz után című 2007-es, a Gyásztéri beszéd című 2010-es valamint a most forgatott sopronkőhidai filmben foglalkoztam a témával.

Fotó: Szohár Ferenc

A sopronkőhidai rabtemető története korántsem 1956-ban kezdődött. Bár a filmben az 1956-osok újratemetésének képei fonják keretbe a történetet, igyekszünk a rabtemető történetének korábbi tragikus mozzanatait kiemelni. Elsősorban a II. világháború végének helyi történéseit, a Margit körúti fegyház foglyainak Kőhidára szállítását, kivégzését, elhantolását. Kiemelten foglalkozunk Bajcsy-Zsilinszky Endre és Herceg Odeschalchi Miklós tragédiájával. A múlt azonban a film szövetében csak megelőlegezi az 56-os forradalom mártírjainak sorsát, jelezve a diktatúrák természetrajzát.

1989-ben találkoztunk mindazokkal a hozzátartozókkal, szemtanúkkal, akik tudhattak Szigethy Attila, Földes Gábor és a többieknek kivégzéséről és elhantolásáról. Azokban a filmekben Sopronkőhida természetesen csak pillanatokra jelenhetett meg. Bár többen nincsenek már közöttünk a hozzátartozók közül, sőt az egykori exhumálást és újratemetést végzők közül sem, de számosan, főleg az elhunytak gyermekei még köztünk vannak, még emlékeznek.

A negyed századdal ezelőtt készült filmünkből kimaradt a kilencedik 56-os mártír, aki a rabtemetőbe lett eltemetve. Ő Török István. A fiatal munkás győri nemzetőr parancsnokot Amerikából hozta haza a honvágy, hitt a kádári szirénhangú amnesztiának, hazajött és 1958. december 2-án kivégezték.

Hatvan évvel a forradalom után, és negyed századdal az után, hogy nyilvánosan fölszakadtak a sebek, még mindig lehet, és kell 56 örömét és fájdalmát megmutatni azoknak, akik nem voltak résztvevői, de a rendszerváltoztatás idején oly sokat kaptak 56 hőseitől.

Erdélyi János rendező, és a képekért felelős V. Nagy Attila operatőr az intézet bástyafal töredékénél kialakított emlékhelyen kezdte a forgatást.

Fotó: Szohár Ferenc

A filmesek munkáját szakértőként Dr. Borbély József PHd. történész-professzor segítette, aki Bajcsy-Zsilinszky Endre és társai kivégzőhelyén felidézte a nyilas vérbíróság tevékenységét, majd ismertette – a szintén Kőhidán fogva tartott – dr. Aranyi Sándor orvos százados visszaemlékezését a nemzeti ellenállók peréről, és az 1944. december 24-én történt kivégzéséről.  

A forgatási munka az intézet egészségügyi részlegében folytatódott, ahol a pincében található egykori raktárból kialakított zárkában, 1944. december 23-27-ig Mindszenty József veszprémi püspök raboskodott.

Fotó: Szohár Ferenc

A Mindszenty-emlékhely mellett található, P. Kiss Szaléz ferences rendi szerzetes emlékszobája, akit 1946. december 10-én szovjet katonák végezték ki, miután megásatták vele saját sírját.

Szaléz Atya emlékszobájában is forgott a kamera, Borbély professzor pedig elmondta, hogy milyen megrázó események történtek 1945 áprilisától 1948 márciusáig a badeni szovjet hadbíróság égisze alatt működő, kb. 25.000 hadifoglyot rabságban tartó börtönben.

A forgatás az egykori rabtemetőben, a mai 56-os emlékhelyen fejeződött be.

Fotó: Szohár Ferenc

A „Mint cseppben a tenger…” című dokumentumfilm Mécs Károly narrációjával 2017 tavaszán lesz látható.