Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú program a fogvatartottak társadalomba való visszailleszkedésének segítésére, a befogadó környezet megteremtése érdekében indult el az ország büntetés-végrehajtási intézeteiben, így Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is.

Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú projekt célja, hogy elősegítse a fogvatartottak társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációját. Célja továbbá a bűnismétlési kockázat csökkentése. A "Fogvatartottak reintegrációja" projekt országszerte közel 4000 fogvatartott bevonását célozza meg, akik közül 1800-an kompetenciafejlesztő foglalkozásokon vehetnek részt, 1000 fő pedig piacképes szakmát tanulhat az intézetek falain belül. Mindezeken túl a program 1000 hozzátartozó számára is biztosít humánszolgáltatásokat.

Projektgazdaként a Belügyminisztérium, konzorciumi partnerként a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága vesz részt a megvalósításban. A "Fogvatartottak reintegrációja" program az ország kevésbé fejlett régióira terjed ki, ezen régiók büntetés-végrehajtási intézeteiben valósul meg, 3,5 milliárd forint európai uniós, vissza nem térintendő támogatásból. A Közép-Magyarország régióban költségvetési forrásból kerül finanszírozásra a reintegrációs program, az EFOP -1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú projekttel azonos szakmai tartalommal.

A "Fogvatartottak reintegrációja" program megvalósítása intézetünkben 2016 őszén kezdődött. Jelenleg a toborzás és a fogvatartottak tájékoztatása zajlik, három tanácsadó szakember segítségével szerezhetik majd meg a fogvatartottak azt az ismeretet, mely segíti szabadulásuk utáni életüket, a társadalomba való visszailleszkedésüket.

A projekten belül több szolgáltatás is elérhető a fogvatartottak részére, mint például a kompetenciafejlesztő foglalkozás, mely során elsajátíthatják  a társas együttélés szabályait, fejleszthetik konfliktusmegoldó képességeiket, csiszolhatják önismeretüket. A humánszolgáltatások kapcsán a fogvatartottak részt vehetnek életvezetési tanácsadáson, segítséget kaphatnak pályaválasztással kapcsolatban, álláskeresési tanácsokkal látják el őket a szakemberek, munkaerőpiaci és szociális ügyintézéssel kapcsolatos információkat kapnak.

További kiemelt programelem a szakmaképzés. Fontos, hogy a fogvatartottak szabadulásuk idejére szakmát szerezzenek, ezzel is esélyesebbé válva arra, hogy a társadalom hasznos tagjai legyenek.
A szabadulást követően is fordulhatnak segítségért a szakemberekhez a volt fogvatartottak, hiszen kikerülést követően 1 évig tanácsadást kérhetnek életviteli problémáik megoldásában.

A projektről bővebben a TEtt-program oldalán olvashatnak!
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.