A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet együttműködve a Szollak Kft.-vel a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által meghirdetett „Bűnmegelőzési projektek megvalósítására” című kiírásra a „Felkészítjük, jóváteszi!” (BM-16-MI-0052) címmel benyújtott pályázatán az elnyert támogatási összegből színes projektet állított össze a fogvatartottak, illetve a személyi állomány részére. Ennek egyik eleme a jóvátételi program.

Az elnyert 1.044.982 forintos támogatási összegből megvalósuló projekt a fogvatartottak részére szervezett csoportos művészeti foglalkozások (roma hagyományőrző zenecsoport, képzőművészeti csoportfoglalkozás, meseterápiás foglalkozás), jóvátételi programok mellett különös figyelmet fordít a fegyelmi cselekmények megelőzésére, illetve megfelelő kezelésére.
Az intézeti sajátosságok kapcsán gyakran kerül fókuszpontba a fogvatartottak között a fegyelemsértési ügyek felszaporodása. Intézetünk az észak-alföldi régióban található, ahol területileg a bűnelkövetők száma az országos bűnügyi statisztikai adatok alapján nagyobb fertőzöttséget mutat. Intézetünk végzi az előzetes letartóztatással kapcsolatos büntetés-végrehajtási feladatokat, s a büntetőügyek felszaporodása kapcsán gyakran küzd a túlzsúfoltsággal. Ez a jelenség pedig az országos felmérések szerint szorosan együtt jár a börtönön belüli fegyelmi cselekmények (károkozás, erőszakos cselekmények egymás sérelmére) számának emelkedésével.
A reintegrációs tisztek feladata ezen cselekmények kivizsgálása, ennek kapcsán pedig felmerült az igény arra, hogy alternatívákat keressenek a fogvatartottak közötti konfliktusos helyzetek kezelésére. 

Forrás: Intézet

A mediációs képzés a szervezet céljainak megvalósításához úgy járul hozzá, hogy az alternatív konfliktuskezelés módszerét adja át a képzés résztvevőinek. A pályázati projekt keretében a személyi állomány hat tagja válik jogosulttá mediációs esetek önálló vezetésére, a képzés gyakorlatorientált és saját esetek bemutatására, megbeszélésére is biztosít lehetőséget.
A Williams Életkészség Tréning levezetésének elsajátítását a pályázati projekt során a személyi állomány négy tagja kezdi meg. A tréningmódszer elsajátítása hathatós eszköz lehet a fogvatartottak közötti fegyelmi cselekmények megelőzésében, az érzelmi tudatosság fejlesztésén és a problémás helyzetek csoportos elemzésén keresztül. A projekt keretein belül 15 fogvatartott vesz részt csoportos tréningen. A csoportok összeállításánál kifejezetten törekedtünk arra, hogy problémás magatartást (szerhasználat, agresszivitás, önkárosítás) mutató és változási motivációval rendelkező fogvatartottak legyenek többségben a résztvevők között.