Mentális fogyatékkal élők tettek látogatást a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Venyige utcai objektumában október 24-én. Látogatásuk nem egy általános intézetlátogatás volt, hanem egyben a fogvatartottak érzékenyítését is szolgálta.
A fogyatékkal élő személyek számára a társadalom más tagjaival azonos életminták és életfeltételek elérhetőségét kell biztosítani. Az integráció elve alapján a mentálisan sérült emberek a mindennapi életfolyamatokban kapcsolatokat létesítenek és tartanak fenn más intézményekkel, szervezetekkel és emberekkel. Fogyatékosságuk révén kiemelten veszélyeztetett helyet foglalnak el a visszaélések terén, hiszen könnyen válhatnak áldozatokká, és befolyásolhatóságuk miatt elkövetőkké.
A Bács-Kiskun Megyei „Bárka” Integrált Szociális Intézmény Kalocsai Telephely Flamingó Otthonának szociális munkásai azzal a céllal kerestek meg bennünket, hogy megismerhessék az otthon lakói intézetünket, továbbá, hogy a látogatásuk során találkozhassanak olyan elítéltekkel, akik bűncselekményük révén érintettek lehetnek a visszaesést csökkentő érzékenyítő találkozásban. Ennek jegyében történt kapcsolatfelvétel például, a Kalocsai Rendőrkapitányság bűnmegelőzési osztályvezetőjével, aki a közelmúltban minden hónapban bűnmegelőzési előadást tartott kollégáival a lakóknak.
A bűnmegelőzést kiegészítve egyféle visszatartó, erőszakos cselekedetek elkövetésétől való preventív célzata is volt a látogatásnak, mivel a lakók között pszichiátriai alapbetegségük miatt akadnak magatartási problémákkal küzdők. A körbevezetés, majd a fogvatartottakkal való beszélgetés minden lakóban gondolatokat indított el, elmondásuk szerint a szabályok betartását átértelmezték és előtérbe helyezték. Maguk szintjén megfogalmazták a mások tiszteletének, a vagyonvédelemnek és az erőszakmentes életnek a fontosságát is. A speciális csoport látogatása révén érzékenyített fogvatartottak közvetlenül, saját élményükön keresztül válhattak nyitottabbá, elfogadóbbá a fogyatékkal élő személyekkel szemben. Az intézetlátogatást követően a részvevő fogvatartottak számára a Büntetés-végrehajtási Osztály reintegrációs tisztjei feldolgozó megbeszélést tartottak. Az ilyen lehetőségek révén nem csupán a szociális intézmény lakói orientálódnak a közösség felé, hanem a társadalom, illetve annak intézményei is egyre nyitottabbá válnak a fogyatékkal élők befogadására. A cél kettős, hiszen ez egyfelől elősegíti a fogyatékkal élők integrációját, másfelől pedig a toleranciaszint növelés segít a fogvatartottaknak is a sikeres visszailleszkedésben.