Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben 2008. június 23-án megnyitották a Burgerlandi Felnőttképző Intézet által, a fogvatartottaknak szervezett kőműves tanfolyamot.
A megnyitón jelen volt Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára és Kránitz László országgyűlési képviselő.

Szakképzési intézmények és felnőttképzési szakemberek részvételével szervezett országos konferencián hirdette meg a szociális és munkaügyi miniszter a Lépj egyet előre programot, amelynek keretében 4 milliárd forint támogatással szakképzetlen felnőttek szerezhetnek ingyenesen a munkaerőpiac által elismert szakismeretet, illetve szakképesítést.

A képzést olyan Magyarországon bejegyzett, akkreditált képzőintézmények végzik, amelyek rendelkeznek a szükséges tárgyi és személyi feltételekkel és állami képesítést nyújtó vagy akkreditált képzési programmal a képzés helyszínén. A tanulást vállaló felnőttek képzési költségét és a sikeres végzést követő juttatást a jelentkező és az Állami Foglalkoztatási Szolgálat között létrejött szerződés alapján az Európai Unió és a magyar kormány átvállalja.

Magyarországon az elmúlt másfél évtizedben teljesen megváltoztak a beiskolázási arányok. A 1991-ben még mintegy 250 ezer fiatal választotta a szakiskolai képzést, egy évtized múlva azonban ennek a felére esett vissza a beiskolázás. Mindeközben a munkaerőpiacon olyan tendenciák alakultak ki, hogy a szakképzettséggel nem rendelkező emberek könnyen kiszorulnak a munkahelyekről. A vállalkozások 15 százaléka nem talál az igényeinek megfelelő szakembert, jelenleg több mint 30 ezer állás betöltetlen, mert nem találnak megfelelően képzett munkavállalót.
Az Európai Unióban csaknem minden második felnőtt bekapcsolódik a felnőttképzésbe. Magyarország versenyképességének is egyik meghatározó eleme, hogy a gazdaságnak rendelkezésére áll-e a megfelelő mennyiségű és minőségű munkavállaló. Ma hazánkban több mint 2 millió ember, a munkavállalói korban lévők 40 százaléka nem rendelkezik szakképesítéssel.

A magyar kormány a 100 lépés program keretében megteremtette a versenyképes tudáshoz való ingyenes hozzáférés lehetőségét a fiatal és idősebb felnőttek számára a Lépj egyet előre programban, amelynek fő elemei:
- alapfokú iskolai végzettséget szerezhetnek azok a felnőttek, akik azzal nem rendelkeznek, de a 6. osztály befejezését igazoló bizonyítványuk van. Az alapfokú iskolai végzettség megszerzése után szakképesítést adó képzésekbe is bekapcsolódhatnak;
- akik kevesebb, mint 6 osztályt végeztek, a program során megszerezhetik a szakképzés megkezdéséhez szükséges közismereti és szakmai kompetenciát, majd ezután szakképesítést is szerezhetnek;
- az általános iskolát befejezettek számára mód nyílik szakképesítés megszerzésére hiányszakmákban vagy a munkáltató által igényelt munkakörhöz kapcsolódó szakmákban;
- érettségivel rendelkező felnőttek lehetőséget kapnak, hogy érettségire épülő szakmát szerezzenek a projekt során;
- a már szakképesítéssel rendelkezők számára lehetőség nyílik meglévő szakképesítésükre épülő új szakképesítés megszerzésére hiányszakmákban, valamint betöltött munkaköréhez kapcsolódó, illetve a munkáltató által igényelt munkakörben.

A projekt célja, hogy növekedjék a munkavállalók képzettségi színvonala, és az jobban illeszkedjék a munkáltatói igényekhez. Ebből eredően azokon a képzéseken lesz a hangsúly, amelyek hiányszakmákban indulnak.