Amint arra korábbi beszámolóinkban utaltunk már, a Börtönmúzeum a Politikai Elítéltek Közösségével és az Eötvös József Börtönügyi Egyesülettel közösen gyűjti azoknak az emlékezéseit, akik 1945 és 1956 között raboskodtak politikai meggyőződésük miatt, különös tekintettel azokra, akik részben vagy egészben Sátoraljaújhelyen töltötték ítéletüket.

(Fotó: Börtönmúzeum)A Börtönmúzeum kiadványai közül már kettőben ezzel a korral foglalkoztunk, a most megjelent 5. füzet pedig szintén egy érdekes emlékiratot mutat be: Ullrich Miklós visszaemlékezéseit vehetik kézbe az érdeklődők.
Különös történet az övé, hiszen szinte gyerekként került az ÁVH karmai közé. Ítéletének oka az volt, hogy korábbi kőszegi bencés diáktársaival egy gyerekes összeesküvést terveztek rádióhallgatással, fegyverrejtegetéssel és tiltott határátlépési kísérlettel. Ennek az ügynek a fővádlottjai a kor szokásának megfelelően nem ők lettek, hanem egy nagyobb koncepciós pert kreáltak, aminek középpontjába koholt vádak alapján, volt hittanáruk, Sólymos Szilveszter bencés szerzetes került.
A kiadvány szerkesztése során igyekeztünk az emlékirat szövegéhez olyan illusztrációkat gyűjteni, amelyek az olvasottak jobb megértését segíthetik. E munkánkhoz a szerzőn kívül jelentős segítséget kaptunk a Miskolci Egyetemi Könyvtár, Levéltár, Múzeumtól, a Pannonhalmi Apátsági Múzeumtól és a Tablók Könyve szerkesztőitől.

Bízunk benne, hogy a kor történéseit személyes tapasztalatból is ismerő idősebb generáció tagjain kívül a fiatalabbak számára is érdekes és hasznos olvasmányt sikerült megjelentetnünk, mely a történelmi emlékezet ébrentartásához hozzájárulhat.

Részlet a visszaemlékezésből (Fotó: Börtönmúzeum)